4NEW: Blockchain tabanlı atık enerji platformu

 Post Views: 1352

Açıkça söylemek gerekirse günlük yaşantımızda kullandığımız bir çok cihaz nedeniyle elektriğe bağımlı hale geldiğimiz söylenebilir. Telefonlardan, bilgisayarlara, televizyondan, ütüye kadar bir çok örnek verilebilir. Bu elektriğin, çok yönlü ve kolay kontrol edilen bir enerji formu olmasından kaynaklanmaktadır. Bunların dışında otomobiller dahil bir çok ulaşım aracı da elektrikle çalışmaktadır. Bu yüzden seyahat ederken de elektriğe bağımlı olduğumuzu söyleyebiliriz. Tıp alanın da da elektrik önemli bir yere sahiptir ve elektrikle çalışan cihazlar tanı ve tedavinin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Kripto para madenciliği ve blok zincir işlemleri de önemli bir enerji harcanmasına neden olmaktadır. Ancak elektrik üretiminde sıkıntılar gün geçtikçe artmaktadır. Elektrik genellikle yenilemeyen kaynaklardan üretilmektedir. Üretimi çok önemli olan elektriğin üretimi için artık farklı yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bugün size bahsedeceğim 4New projesi, bu sorunlara çözüm üretmeye çalışan yenilikçi bir projedir.

4NEW platformu, blockchain teknolojisi ile entegre olan atık enerji arıtma tesisi olarak nitelendirilebilir. Bu özelliğinden dolayı dünyada ilk  olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’den örnek vermek gerekirse yıllık yaklaşık 31 milyon ton atık madde üretilmektedir. Dünya geneline ise 2.12 milyar ton atık madde üretilmektedir. Bunun ne denli büyük bir tüketim olduğunu görebiliriz. İşte bu atık maddeler suya ve organik maddeler arıtılırken enerji üretilebilmektedir. Atık maddelerle çalıştığı için çevre dostu platformdur. Üretilen enerji istenirse ülke şebekesine satılabilir ya da madencilik için kullanılabilir.

Kripto para dünyasında ki bir çok proje (özellikle madencilik yapılan) yüksek miktarda elektrik tükettiği için yoğun bir şekilde eleştirilmektedir. Geçen sene yapılan bir araştırmada bitcoin’in yıllık ortalama 32 TWh elektrik tükettiği gösterilmiştir. Ancak 4New projesi diğerlerinden farklı olarak elektriği bünyesinde barındıran dünyanın ilk kripto parası olacaktır. Bu ekosistem ile atık fazlalarını yok ettiği gibi aynı zamanda enerji açığı ve kripto paranın büyük enerji tüketimi gibi bazı blockchain gereksinimlerinin çözümüne yardımcı olması beklenmektedir.

Platformun Faydaları

Dünyada WTE olarak isimlendirilen atık maddelerden enerji üretimi, çok fazla atık madde üretiminin olduğu günümüz dünyasına dinamik bir çözüm sağlayacaktır. Küresel bir sorun olan atık maddeler kullanılarak, dünyadaki başka bir sorun giderilecektir. Bunun kulağa çok hoş geldiğini söyleyebiliriz. Enerji tesislerinin faydalarını özetleyecek olursak eğer;

 • Atıkların işlenmesi – WTE enerji santralinin 2019’da piyasaya sürülmesi planlanmaktadır. Bu tesiste saatte 10 megawatt’lık bir enerji üretimi olması tasarlanmıştır.
 • Ücretsiz enerji – Kripto paraların yol açmış olduğu enerji tüketimine çözüm olarak madencilik sapılması için enerji kaynağı yaratacaktır.
 • Blockchain – Platformun tokeni olan KWATT blok zincirindeki elektriği temsil edecektir. Bu tokenin ileride çok rağbet göreceğini düşünüyoruz.
 • Endüstriyel devrim – Daha önceki bahsettiğim özelliklerden ötürü bunun bir devrim olduğunu ve kripto para ve enerji sektörüne çok büyük yenilik getireceğini söyleyebiliriz.
Takım

Yol Haritası

ICO ve Token Bilgileri

4NEW platformunun kripto parası KWATT olacaktır. Ethereum ERC20 uyumlu olan bu token akıllı sözleşmeleri desteklemektedir. KWATT tokeni ile elektrik faturası ödenebilecektir. 4NEW kendi blok zincirini geliştirmektedir. Bu tamamlanmasından sonra mevcut token KWATT Coin ile değiştirilecektir.

 • Token adı: KWATT
 • Token tipi: Ethereum ERC-20
 • Toplam üretilen token satısı: 300.000.000
 • Fiyatı: 1 KWATT = 2 ABD doları
 • Kabul edilen para birimleri: ETH, BTC, USD, DASH, GBP
 • Soft cap: Zaten ulaşıldı
 • Hard cap: 75.000.000 ABD doları

Sonuç

Kripto paraların yüksek enerji tüketimine neden olması nedeniyle, enerji sektörüyle ilgili proje sayısı artmaktadır. 4New tarafından sunulan hizmetlerin faydaları göz önünde bulundurulduğunda, bunun sektörün kanayan yarası olan yüksek enerji tüketimine çözüm bulabileceğine inanıyoruz. Ekip üyeleri İngiltere’de yaşayan ve alanlarında yüksek deneyime sahiptir. ICO sürecinde şimdiden 43 milyon doların üzerinde para topladığı görülmektedir. Bu neden projelerini hayata geçirmelerinde herhangi bir sıkıntı yaşayacaklarını sanmıyoruz. Bu nedenle ICO sürecini ve bu yatırım fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Proje hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

Website:  https://4new.co.uk

Teknik İnceleme:  https://4new.io/wp-content/uploads/2018/07/4New_White_Paper_English-.pdf

Lightpaper:  https://4new.io/wp-content/uploads/2018/07/4NEW-Light-Paper_new.pdf

Facebook:  https://facebook.com/4newcoin

Twitter:  https://twitter.com/4newcoin

LinkedIn:  https://linkedin.com/company/4new

Medium:  https://medium.com/@4newcoin

Telegram:  https://t.me/joinchat/EgIZbBDLYGHlhtbSS58i-Q

Reddit:  https://www.reddit.com/r/4NEW/

Github:  https://github.com/muditgrover/4new-crowdsale

 

My Bountyhive Adress: https://bountyhive.io/r/truncus

My Bitcointalk Profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


10 yorum

 1. Ali Kara dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 2. Cevdet Demirel dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

 3. Nilüfer Bağlar dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.

 4. Ali Kaçar dedi ki:

  Güzel yazı, teşekkürler.

 5. Tuncay Acar dedi ki:

  Websitesi tasarımından ekibine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü basarili bir proje.

 6. Filiz Şen dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 7. Burak Karaman dedi ki:

  Elinize sağlık

 8. Ömer Buğra Alparslan dedi ki:

  Tesekkür ederim harika calisma olmus.

 9. Filiz Şen dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok faydası oldu yazınızın.

 10. Delal Abdullatif Abzak dedi ki:

  Çok güzel yazı tşkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.