5 Adımda evde bitcoin üretme

 Post Views: 63135

Demek bitcoin madenciliğine karar verdin. Harika! Ama o kadar kolay değil.
Bitcoin madenciliğini düşünmeye başlamadan önce anlaşılması gereken birçok şey çıkacak karşına ama merak etme bu rehber bunun için hazırlandı.
Yapılması gereken her adımı açıklayacağız, böylece yazının sonunda bitcoin madenciliği size göre bir iş mi buna karar verebilirsiniz.

1. ADIM: BİTCOIN MADENCİLİĞİ SİZİN İÇİN UYGUN MU?

Bir işe başlamadan önce o işin size uygun olup olmadığını tartmanız gerekir. Yoksa vereceğiniz emeğe, zamana ve harcadığınız paraya yazık olur. Tahminimiz Bitcoin madenciliğine başlama sebebiniz daha fazla bitcoin sahibi olmak istemeniz. Ancak bilmeniz gerekir ki düzgün madencilik ekipmanları ve yüksek elektrik faturaları için ayıracak bir miktar paranız yoksa bu iş sizin için karlı bir iş olmayacaktır. Bu nedenle sadece bitcoin sahibi olmak istiyorsanız sadece bitcoin alın deriz ancak bitcoin madenciliğini evden yürütebileceğiniz, başta yatırımınızı yapıp sonrasında size kazandırmaya başlayacak bir iş olarak görüyorsanız evet bu iş size uygun olabilir.
Sponsorlu bağlantı2. ADIM: EVE MUTLAKA BİR MADENCİLİK DONANIMI ALMALISINIZ

Bugünün bitcoin madenciliğinin zorluk seviyesinde evde kullandığınız bilgisayarınız ile ya da eski bir madencilik donanımı ile kar edebilmeniz çok çok zor. Eski bir madencilik donanımından kastımız ise son 6 ay içinde üretilmemiş olanlar!
Eğer iyi bir donanım arıyorsanız Spondoolis’e göz atmanızı öneririz. Çok kaliteli ancak görece fiyatları da yüksek cihazlar. Ayrıca unutmayın ki bitcoin mining donanımı tek ihtiyacınız olan şey değil. Bu donanımlar iyi bir güç kaynağı gerektirir, soğutulmaya ihtiyaç duyar ve ayrıca gürültülü çalışırlar. Bu yüzden serin bir yerde tutmanız gerekirse fan kullanmanız iyi olacaktır.
Eğer evde böyle bir ortamınız yoksa yine de aylık ödemesini yaparak Spondoolis’ten host edebilirsiniz. Ayrıca ebay gibi sitelerden çok uygun fiyatlara ikinci el cihazlar yakalayabilirsiniz.

3. ADIM: TEK BAŞINIZA BİTCOIN MADENCİLİĞİ YAPAMAZSINIZ. BİR MADENCİ HAVUZUNA (BITCOIN MINING POOL) İHTİYACINIZ OLACAK

Süper bir bitcoin madencilik donanımı satın aldınız diyelim. Yine de tek başınıza bitcoin madenciliği yapamazsınız. Tek başınıza işlem kapasitesi yeterli olmayacaktır. Bu sebeple birlikte bitcoin mining yapıp karı paylaşan madenci havuzları ortaya çıkmıştır. Birlikte çalışmaya başladığınızda bir sonraki transfer bloğundan yaptığınız iş kadar karşılığını almaya başlarsınız.
Hangi madenci havuzuna katılacağınızı seçerken birkaç soru sormak gerekir:
ÖDÜL YÖNTEMI NEDIR? – ORANTILI(PROPORTIONAL) /PAYLAŞIM BAŞINA ÖDEME(PAY PER SHARE) /SKOR BAZLI (SCORE BASE)/ PPLNS
MADENCILIK VE TRANSFER ÜCRETI OLARAK NE KADAR ÖDEME ALIYORLAR?
NE KADAR SIKLIKLA YENI BIR BLOK BULUYORLAR? (NE KADAR SIKLIKLA ÖDÜL ALACAĞINIZ ANLAMINA GELIR)
ÖDEME ÇEKME KOLAYLIĞI NASILDIR?
İSTATISTIKLERI NASIL?
BTC+MNC ORTAK MADENCILIĞI SUNUYORLAR MI?
HAVUZ NE KADAR STABIL?

Bu soruların yanıtı için Bitcointalk’daki şu yazının içeriği oldukça değerli. Ayrıca bitcoin wiki’de bitcoin madencilik havuzlarının karşılaştırılması ile ilgili yazıya da göz atabilirsiniz.
Örneğin Slush’s Pool havuzunu seçtiniz, seçtiğiniz havuza kullanıcı adı ve şifre ile kaydolursunuz.
Sponsorlu bağlantı4. ADIM: BİLGİSAYARINIZA MADENCİLİK PROGRAMI EDİNİN

Tüm ihtiyaçları hallettiniz. Neredeyse madenciliğe başlamaya hazırsınız. Bitcoin madenciliği donanımızı kontrol etmek ve görüntülemek için bir madencilik programına ihtiyacınız olacak. Kullandığınız bitcoin mining donanımına uygun programı kullanmalısınız. Birçok madencilik havuzunun Bitminer gibi kendi yazılımları vardır ama bazılarında ise yoktur. Burada Bitcoin madenciliği yazılımlarının bir listesini bulabilirsiniz. PC için en popüler programlar BFGMinerve 50Miner programlarıdır. Mac kullanıcıları da MacMiner isimli programı tercih edebilir.

5. ADIM: MADENCİLİK BAŞLASIN!

Evet, umarız bu aşamaya kadar herşey yolundadır. Madenci donanımızı prize takın ve çalıştırın! Ayrıca cihazınızı bilgisayara bağladığınızdan (genellikle usb yoluyla) ve yazılı çalıştırdığınızdan emin olun. İlk yapmanız gereken Madenci havuzunuzu girmek ve kullanıcı adı-şifre ile giriş yapmak.

Yapılandırma bittiğinde baya baya bitcoin madenciliğine başlamış oluyorsunuz. bir sonraki blok bulma işlemi tamamlandığında işlemlerden payına düşeni alacaksın. Ödülünü coin olarak alacaksın bu nedenle havuza kayıt olurken gerekli yere doğru bitcoin adresini yazmayı ihmal etme.
İşte böyle. Evde madencilik için gerekli donanım ve yazılımı kurdun ve bitcoin madenciliğine hoş geldin!
Eğer evde madencilik için gerekli donanım ve elektrik ücretleriyle uğraşmak istemiyorsan başka bir alternatif daha var Cloud Mining (bulut madencilik).
Kaynak:http://99bitcoins.com/how-mine-bitcoins-home/


2 yorum

  1. Avatar hasan beyar dedi ki:

    denemek isterim

  2. Avatar deneme dedi ki:

    dene seni tutan mı var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.