CIBUS: Blockchain tabanlı gıda ekosistemi

 Post Views: 1870

Merhabalar arkadaşlar, bugünkü yazımda sizlere gıda ticareti alanında dinamik bir yapıya sahip olan CIBUS platformundan bahsetmek istiyorum. Hepimizin de bildiği gibi dijital para birimleri dört bir yanımızı sararak,bütün işlemlerimizde aktif hale gelmiştir. eğitimden tutun, finansal, alışveriş ve sağlık sektörü gibi birçok alanda gerçekleştirdiğimiz işlemlerimizi bu tür para birimleri ile gerçekleştiririz. Bu tür kripto para birimleri hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte, sağladığı birçok kazanımla da büyük ilgi görmektedir. ben bugünkü yazımda dijital para birimlerinin gıda ticareti üzerine nasıl bir etkiye sahip olduğu, dezavantajlarının neler olduğu ve hangi çözüm süreçlerinin başlatıldığı konusu hakkında konuşmak istiyorum.

Sağlık kavramı hepimiz için büyük bir öneme sahiptir. Sağlık konusunda öncelikli olan yaklaşım dengeli ve doğal beslenmedir. Birçoğumuzda bu doğrultuda kullandığımız besinlerin içeriğini yakından takip ederek, katkı maddesi içermeyen doğal ürünleri kullanmayı tercih ederiz. Ancak besin değerleri ile ilgili bilgilere sahip olurken geçerli bilgilere tam anlamıyla ulaşamamakla birlikte, yalnızca besinin elde edildiği kişiler tarafından bilgilere ulaşırız.

Bu bilgilere ulaşım sağlarken de karşılaştığımız problem yalnızca uygun besin kaynaklarını tedarik ederken değil, güvenirlik, geçerlilik ve maliyet gibi birçok konuda da problemlerle karşılaşırız. Bu durumda da ihtiyaçlarımıza ve beklentilerimize uygun içeriği bulmakta çoğu zaman sıkıntılar yaşar ve bu doğrultuda fizyolojik ve biyolojik sağlığımızın yanı sıra sosyal olarak da sağlıklı işlemler gerçekleştirmekte zorlanırız. Ben de bu kısımda sizlere gıda ticareti sektöründe ayrıntılı ve geçerliliği yüksek bilgilere sahip olmanız adına oluşturulmuş CIBUS platformundan bahsetmek istiyorum.

CIBUS Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Öncelikle CIBUS platformunun ne olduğu ve bizlere sağlayacağı avantajlarının neler olacağı hakkında sizlere bilgiler aktarmak istiyorum. Öncelikle nedir? ve Nasıl Çalışır ondan başlayalım.

CIBUS, Blockchain (Blok Zincir Teknolojisi) tabanlı bir proje olmakla birlikte, maliyet konusunda da çeşitli çalışmalar ile uygun bütçeler oluşturan, gıda ticareti alanında sağlık ihtiyaçlarının giderilmesini amaçlayan bir platformdur.  Blockchain teknolojisi, sağladığı güvenlik tedbirleri ile hepimizin de bildiği üzere bir hizmet için olmazsa olmaz durumdadır. Bu sayede projesinin temellerini oluştururken blok zincir teknolojisini kullanan CIBUS platformu, doğabilecek güvenlik açıklarının önüne geçmiştir.

CIBUS platformunun asıl amaçlarından birisi üreticiler, tüketiciler ve satıcılar arasında blockchain tabanlı bir bağlılık kurarak anlamlı bir etkileşim süreci başlatmayı amaç edinmiştir. Bu etkileşimi güven esasına dayalı gerçekleştiren platform aynı zamanda şeffaf oluşu ile de üst düzeyde bir geçerlilik politikası sağlamıştır.

CIBUS, sağlam bir temelle oluşturulmasının yanı sıra, projesinin temelini oluştururken besin değeri ve kalite içeriği yüksek ürünleri yaşam boyu araştırarak sizlere sunacaktır. bu sayede de sizlerin gıda tedarik sürecinde sağlıklı verilere ulaşmanıza katkıda bulunacak ve bunu yaparken de süreklilik sağlayacaktır.

CIBUS platformu, yine güvenli işlemler sağlanması adına, üretim ve tüketim verilerini hiçbir şekilde değiştirilmeyecek ve paylaşılmayacak şekilde planlamıştır.Bu sayede karşılaşılabilecek sahtekarlık, dolandırılık gibi olumsuz durumların önüne geçilmiş olunacaktır.  bununla birlikte platform B2C ve B2B sistemlerini de projesine dahil ederek sistem içinde kolay işlem olanağı sağlamasıyla karşımıza çıkmaktadır. Oldukça şeffaf olan bu platform sayesinde tüketici ürün tedarik ve cayma konusunda da herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmayacak, istendiği taktirde ürün iade talebinde bulunabilecektir.

Şimdide genel hatlarıyla platformun üretici ve tüketiciler açısından avantajlarından bahsetmek istiyorum;

Ölçek haline getirilmiş veriler sayesinde verilerin etkileşimli bir biçimde çalışması satıcılar açısından kolay ve güvenli bir kullanım olanağı oluşturur.

Üretici ve Satıcı Kesim İçin:

⇒Direkt olarak tüketiciler ile üreticiler arasında ki etkileşim anlayışı sayesinde daha kolay tanıtım ve pazarlama imkanını sağlar.

⇒Tüketici kabulünü arttırmak adına yapılan çeşitli maliyet çalışmaları ile , satıcıların ve üreticilerin daha fazla topluluğa duyarlılık kazandırır.

⇒Kolay ve hızlı geri bildirim olanağı sayesinde müşterilerin beklenti düzeylerinin farkındalığının sağlanmasıyla sistemdeki eksikliklerin kapatılmasına katkı sağlar.

⇒Üretici ve Satıcıların içerik konusunda tam anlamıyla hakimiyet kurmasının etkisiyle, yakından takip etme ve oto-kontrol olanağını sağlar.

Tüketici Kesim İçin:

⇒Tasarruflu bir yaklaşımla oluşturulduğundan ekonomiklik sağlar.

⇒Satıcı ve üreticiler ve tüketiciler arasında etkileşim esasının sağlanması.

⇒Satıcı ve üreticiler ve tüketiciler arasında güvenli ticaret işlemlerinin sağlanması.

⇒Projede yer alan akıllı sözleşmeler ile kişisel bilgi güvenliğinin ve gizlilik esasının ön planda tutulması.

⇒Blockchain tabanlı olmasının etkisiyle sağladığı üst düzey güvenirlik gibi birçok maddeden bahsetmemiz mümkündür.

Yol Haritası 

•2017= İnternet sitesinin tanımı ve tanıtımı yapılmıştır.

•2018-1. Çeyrek= Token üretimi başlatılmıştır ve CIBUS Kriptopara borsalarına girecektir.

•2018-2. Çeyrek= CIBUS Trace’in Alfa sürümü tasarlanmıştır.

•2018-3.Çeyrek= CIBUS Trade, CIBUS Retail ve CIBUS Social’in Alfa sürümü tasarlanmıştır.

•2018-4.Çeyrek= CIBUS Trace’in Beta sürümü çıkacaktır.

•2019-1.Çeyrek= CIBUS Trade, CIBUS Retail ve CIBUS Social’in Beta sürümü çıkacaktır.

•2019-2.Çeyrek= CIBUS AD, CIBUS escrow ve CIBUS lojistik’in Alpha versiyonu oluşturulacaktır.

•2019-3.Çeyrek= CIBUS Trade, CIBUS Retail ve CIBUS Social ve CIBUS Trade’in tam sürümü piyasaya sunulacaktır

•2019-4.Çeyrek= CIBUS AD, CIBUS escrow ve CIBUS lojistik’in Beta sürümü çıkacaktır.

•2020-1.Çeyrek= CIBUS ekosistemin tam sürümü piyasaya sunulacaktır.

Takım

CIBUS, alanında oldukça uzman kişiler tarafından oluşturulmuştur. Bununla birlikte, takım üyelerinin daha önceki çalışmaları da göz önünde bulundurulduğunda projeyi en üst aşamaya çıkaracaklarını da öngörmemiz mümkündür.  Kripto para ve blockchain konusunda bilgiye ve bu projenin üstesinden gelebilecek tecrübeye sahiptirler.

ARINDAM BISWAS
UPASANA NATH
JHIMLI MUKHERJEE
NAGA PRADEEP . V
ARBIND PRASAD
SOUMEN PAUL
AKHIL OJHA
KENNETH MBEH
MALACHI VICTOR
JATIN KAPADIA
RAM MALAPATI
SHAJID MAHMOOD

Bu takım üyeleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye web sitesi ve whitepaper’dan ulaşabilirsiniz.

Token ve Ico Bilgileri

CIBUS tokenları CIBUS platformunda işlem gerçekleştirirken kullanılır. Ön satış işlemleri tamamlanmıştır. (28 Şubat 2018)  Asıl satış işlemleri 28 Şubat 2018 tarihinde başlatılıp 28 Mart 2018 tarihinde sonlanacağı belirtilmiştir.

Ayrıntılı Token Bilgileri;

» Token Tipi : CIBUS

» Token Satış Fiyatı: 1 ETH = 1000 CIBUS Token

» Toplam Üretilecek Token Miktarı: 100.000.000 CBT

» Ödeme Yöntemleri: BTC, ETH, LTC, DASH

» Soft kap: 5,000,000 CBT

» Hard cap: 40,000,000 CBT

» Minimum satın alma: 10 CBT

Sonuç olarak genel hatları ile projeye neden katılım sağlamız gerektiği hakkında konuşacak olursak;

Sağlık alanında getirdiği yenilikleri düşündüğümüzde ve bunu yaparken kullandığı yöntem ve teknikleri de göz önünde bulunduracak olursak projenin dinamik bir yapıda olduğu söylememiz yerinde yerinde bir tabir olacaktır. Blockchain tabanı ile güvenirliği arttırılmış, akıllı sözleşmeler ile kişisel bilgiler güvence altına alınmıştır. Sizler için en kaliteli besin içeriklerine sahip üretimler önünüze platform aracılığıyla sunulmuştur. Maliyet en aza indirgenerek tüm topluma hitap edecek düzeyde sistem şekillendirilmiştir. Sonuç olarak projeye katılmanız kaliteli bir yaşam sürmeniz adına büyük bir adım olacaktır.

Proje hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak ve projeye katılmak için lütfen linkleri ziyaret ediniz.

Web sitesi: https://www.cibus.world

Teknik Rapor: https://www.cibus.world/documents/

Facebook: https://facebook.com/cibus-1812771722347122/

Twitter: https://twitter.com/cibusworld

Telegram: https://t.me/joinchat/HJRWEA46ubc7gFRBbwny1Q

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCkyCH8mtRxY_OSyXNBxrQCA

Github: https://github.com/cibusworld

Reddit: https://www.reddit.com/user/cibusworld/

LinkedIn: http://www.linkedin.com/in/cibus-world

Medium: https://medium.com/@cibusworld

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


5 yorum

 1. Avatar Senem Aksevim dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim.

 2. Avatar Bedir Destereci dedi ki:

  çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. İyi çalışmalar

 3. Avatar Birsen Durmuş dedi ki:

  gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş elinize sağlık. umarım herkes bu yazıyı okur.

 4. Avatar Refiye Seda Dalyaprak dedi ki:

  Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum

 5. Avatar Arslan Erzurumlu dedi ki:

  Bu piyasada yeniyim, bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.