Cryptyk: Blockchain tabanlı dağıtık bulut depolama platformu

 Post Views: 2460

Blok zinciri teknolojisi son sürat kendisini geliştirmektedir. Bu nedenle yeni bir projenin çıkmadığı neredeyse bir gün bile yoktur. Bu teknoloji sayesinde güvenliği en üst seviyelere çekmek mümkün olmaktadır. Ayrıca dünya da giderek sayılsal bir hale geldiği için güvenlik en önemli unsur haline gelmektedir. Artık günümüzde her şey veri haline getirildiğinden bunların saklanması son derece önemli bir hale gelmiştir. Son zamanlarda bulut depolama (cloud) ön plana çıkmakla birlikle, beraberinde getirdiği güvenlik açığı tehlikesi bulunmaktadır. Bulut bilişimine ve depolamaya güvenmek biraz sıkıntı yaratmaktadır. Çünkü son zamanlarda sayısız miktarda özel ve hassas veri barındıran merkezi sunuculara yönelik siber saldırılar görülmektedir. Cryptyk, biriktirilen verileri blockchain teknolojisinden faydalanarak güvenli bir şekilde korumayı sağlayacak olan yenilikçi bir platformdur.

Cryptyk nedir?

Cryptyk, Hibrid blockchain teknolojisini kullanarak bulut depolamadaki siber güvenlik sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Bu nedenle en güvenli bulut depolama hizmetini sunmayı amaçlamaktadır. Ancak ihlalleri önlemeye çalışması oldukça çok zor olacaktır. Bunu yapmak yerine, geliştirdikleri yeni bir teknoloji ile çalınan verilerin bilgisayar korsanları için işe yaramaz hale getirilmektedir.

Platform siber güvenlik bulut sürücü hizmetinin fırsatlarından yararlanmak isteyen küçük işletmeleri ve bireysel kullanıcıları hedeflemektedir. Cryptyk platformu diğer blockchain tabanlı veri işleme ekosistemlerine kıyasla son derece ucuzdur. Yazılım veri depolamasında, dosya paylaşımında, verilerin korunmasında, belgelerin düzenlenmesi ve mesajlaşma gibi bir çok alanda kullanılabilecektir.

Cryptyk, iki ayrı merkezi olmayan platform olan VAULT ve SENTRY üzerine inşa edilmiş, daha önce hiç görülmemiş teknolojisiyle ayırt edilen bir kurumsal bulut depolama ve güvenlik platformudur. VAULT ve SENTRY platformu bir bütün olarak, kurumsal bulut depolama endüstrisinde şu anda mücadele eden beş ana tehditle mücadele edebilecek birleşik bir satıcı siber güvenlik çözümü olarak işlev gören benzersiz bir hibrid blockchain teknolojisine sahiptir.

Ekosistemin Özellikleri

VAULT – Platformunun amacı, dosyaları beş bağımsız bulut depolama sağlayıcısı üzerinden dağıtılmak üzere şifreli parçalara ayırmaktır. Dosyalarınızı VAULT’a yüklediğinizde, her dosya önce şifrelenir, 5 farklı parçaya bölünür, tekrar şifrelenir ve ardından farklı sağlayıcılar tarafından 5 farklı bulut deposunda ayrı olarak depolanır. Bu şekilde depolama dosyalarının güvenlik düzeyini en üst düzeye çıkartmaktadır. Bir bilgisayar korsanı, büyük bulut sağlayıcılarının sistemine girmeli, şifrelenmiş parçaları çözmeli ve orijinal dosyaları yeniden oluşturmalıdır.

SENTRY – İkinci bir platform olan bu ekositem bir blockchain denetim platformudur. VAULT, korsanları “dışarıdan” engelleyebilir, ancak bir çalışanın hilesi bozulursa işe yaramaz olacaktır. Blockchain’in değişmezliğini kullanarak, SENTRY tüm kullanıcı erişimini izleyebilir ve tüm dosya paylaşım etkinliklerini izleyebilir. Ayrıca, SENTRY, üçüncü taraf yazılım ürünlerine entegre edilebilen açık kaynaklı bir platformdur. Diğer taraftan SENTRY platformu, VAULT ile bir arayüz oluşturmak için blockchain teknolojisinden yararlanır. SENTRY tüm kullanıcı erişimini ve dosya etkinliğini izlemesine ve izlemesine izin verir.

PASSPORT – Kullanıcı erişimi ve işlem dosyalarının tüm oturumlarını kaydeden blockchain ana defteridir. Kurumsal müşteriler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her işletme, çalışanları ve kullanıcı dosyaları bu zincirde saklanan benzersiz bir tanımlayıcı alır. Her kullanıcının her bir erişim oturumunun yanı sıra dosya oluşturma, düzenleme, silme ve paylaşma ile ilgili bilgiler, tüm kullanıcı eylemlerini veriyle doğrulayabilme yeteneği sağlayan blok zincirine kaydedilir.

CODEBOOK – Denetim günlükleri, işlem verileri ve dosya şifreleme anahtarlarını depolamak için bir veritabanı haritasıdır.

COMMAND – Ürünleri, platformları, depolama yönetimini, dosya paylaşımını satın almak için tasarlanmış bulut veya kurum içi kullanıcı arabirimi.

Takım

Yol Haritası

ICO ve Token Bilgileri

Cryptyk Token (CTK) siber güvenlik ve bulut depolama için yeni kripto para birimidir. Token satışı iki yatırım turu üzerinden gerçekleştirilecektir. Token simgesi CTK ve token tipi ERC20’dir. Toplam token sayısı 750 milyondur.

 • Ön satış
  • Ön satış bitiş tarihi: 23 Kasım 2018 saat 23.00 UTC
  • Token fiyatı: 1 CTK= 0,10 ABD doları (% 20’si indirimli)
  • En düşük katılım miktarı: 5.000 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
  • Soft cap: 200 milyon CTK
  • Kısıtlı ülkeler: Brezilya ve Çin
  • SEC menkul kıymet muafiyet gerekliliklerini karşılayan yardımcı bir belirteçtir.
  • ABD ve Kanada vatandaşları KYC ve akredite yatırımcı statüsü için doğrulanmalıdır.
 • Genel satış turu
  • Token fiyatı: CTK = 0.125 ABD doları
  • En düşük katılım miktarı: 250 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
  • Başlangıç: 28 Kasım 2018 (5am UTC / 7pm AEST)
  • Bitiş: 21 Aralık 2018 (11:00 UTC / 9am AEST)
  • %10’luk Bonus 30 Kasım’a kadar sürecek
  • %5 Bonus 7 Aralık’a kadar sürecek
  • Kısıtlı ülkeler: ABD, Kanada, Çin, Brezilya

Sonuç

Hibrit bir blockchain teknolojisi olan Cryptyk’in siber güvenlik ve bulut depolamaya önemli bir boyut kazandıracağı tahmin edilmektedir. Platform şirketler ve endüstriler için çeşitli güvenlik çözümleri bulunmaktadır. Platform tarafından sunulan güvenlik çözümü siber saldırılara karşı tam bir güvenlik sağlayacağını düşünmekteyiz. Ön satış süreci devam eden proje şuana kadar son derece büyük ilgi görmekte ve toplam 8,024,550 ABD doları toplamıştır. Sizde bu ICO yatırım fırsatını kaçırmayın. Ayrıca, projeye yatırım yapmadan önce kendi çalışmanızı yapmayı da unutmayın.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

✅ Website: https://www.cryptyk.io/

✅ Whitepaper (Business): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Business-White-Paper.pdf

✅ Whitepaper (Technology): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Technology-White-Paper.pdf

✅ Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2837930.0

✅ Facebook: https://www.facebook.com/cryptyk/

✅ Twitter: https://twitter.com/TeamCryptyk 

✅ Telegram: https://t.me/cryptyk 

✅ Discord: https://discordapp.com/invite/s2mzTRP

✅ Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCav90bkU5jx7_oeH12YS2Lw 

Author of article:

✅ Bitcointalk Username: truncus

✅ Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


42 yorum

 1. Avatar Burak Tatkan Altıntaş dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar.

 2. Avatar Nezih Koyuncu dedi ki:

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

 3. Avatar Pekcan Aksöz dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı, teşekkürler.

 4. Avatar Enver Dur dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim.

 5. Avatar Burak Tatkan Altıntaş dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım.

 6. Avatar Ecem Hatice Akova dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim.

 7. Avatar Emre Ayberk Akfırat dedi ki:

  Dostum çok yararlı oldu teşekkürler.

 8. Avatar Ruhugül Babadostu dedi ki:

  Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 9. Avatar Mehmetcan Akay dedi ki:

  eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor.

 10. Avatar Rana Altınoklu dedi ki:

  Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler

 11. Avatar Tubanur Dereli dedi ki:

  Bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara karlı bir yatırım seçeneği gibi duruyor.

 12. Avatar Hamid Eryıldız dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

 13. Avatar Çisil Zeynep Dönmez dedi ki:

  Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.

 14. Avatar Kerime Hacer Akıllı dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 15. Avatar Fethullah Altınöz dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 16. Avatar Alper Emin Erkuş dedi ki:

  Teşekkürler,çok faydalı bir paylaşım olmuş .Ben de henüz çok yeniyim. Ama hızla öğreneceğimizi umuyorum. Başarılar

 17. Avatar Rana Altınoklu dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 18. Avatar Ziya Doğramacı dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 19. Avatar Elif Tuğçe Altaş dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 20. Avatar İlma Aldağ dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler

 21. Avatar Memet Bağcı dedi ki:

  Bu piyasada yeniyim, bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Çok güzel bilgiler var. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 22. Avatar Sanber Durak dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler

 23. Avatar Emre Ayberk Akfırat dedi ki:

  Günümüzün en sağlam kriptopara projelerinden birisi olmuş. eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor. sağolasın.

 24. Avatar Elif Dilay Altinkaya dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 25. Avatar Rümeysa İrem Devecel dedi ki:

  Bu piyasada yeniyim, bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Çok güzel bilgiler var. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 26. Avatar Ayşe Durlanık dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır. Bu güzel bilgileriniz için de teşekkür ederim.

 27. Avatar Neslihan Büşra Esat dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 28. Avatar İsmail Enes Eruzun dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 29. Avatar Mehmet Kemal Dengizek dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 30. Avatar Elif Dilay Altinkaya dedi ki:

  Güzel yazı, kripto para piyasası giderek gelişiyor ve her geçen gün yeni projeler çıkıyor. sizde bunun gibi projeleri bize sunuyorsunuz.

 31. Avatar Mükerrem Zeynep Ağca dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. yatırımı erken yapıp bonus almak mantıklı.

 32. Avatar Ayşen Aksoy dedi ki:

  Bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara karlı bir yatırım seçeneği gibi duruyor.

 33. Avatar Mahmut Omacı dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 34. Avatar Kahraman Ay dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Son tarihi kaçırmamak lazım çünkü bu proje favori.

 35. Avatar Emine Münevver Akca dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 36. Avatar Elif Kevser Eroğlu dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 37. Avatar Bülent Yiğit dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar. Çünkü tutacağa benziyor. Çok güzel yazı hazırlayana da teşekkürler.

 38. Avatar Çisel Esin dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 39. Avatar Selinti Al dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

 40. Avatar Adem Sezginoğlu dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 41. Avatar Sarper Akış dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 42. Avatar Rima Altıparmak dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.