Data Broker DAO: Sensör verileri pazar yeri

 Post Views: 1643

Data Broker DAO projesi kripto para piyasasında oldukça büyük ilgi görmektedir. Bu nedenle kendimi bununla ilgili tanıtım yazısı yazmak zorunda hissettim. Bu proje, bir peer-to-peer pazarı olarak kabul edilir ve sensör sahiplerinin bir kripto para birimi biçiminde büyük kârlar elde etmelerine ve bu kullanıcılara merkezi olmayan bir pazardaki bu IoT bilgilerini almalarına imkan sağlar. Proje, bilgi sensörleri için yeterince uzun vadeli bir dizi yetenek yaratmayı ve sadece cesur fikirleri dönüştürmeyi ve bunları ek hizmetler olarak sunmayı amaçlamaktadır. Bu proje sayesinde birçok girişimci, dünyanın her şehrindeki şirketler ve araştırmalar, IoT bilgilerinin kullanılmasına izin verecek ve hayatımızdaki kalite seviyesini arttıracak hizmetler yaratarak yeni ve şaşırtıcı fırsatlara sahip olacaktır.

IoT sensörlerinin kullanımı giderek artmaktadır. Dünyada IoT sensörlerinin yıllık ortalama pazar hacmi 600 milyar ABD Doları’ndan fazladır. Bu pazarda; her bir sensörün satın alınması, kurulumu, bakımı ve bilginin yorumlanması ve zenginleştirilmesi için yazılımın satın alınması yer almaktadır. Bu tür yatırımlardan elde edilen bilgiler, sensör sahipleri tarafından kullanılır veya belirli bir eki dikkate alan daha karlı ticari hizmetler sunmak için bunlara daha fazla bilgi yükler. Bu nedenle yeni bilgi edinmek oldukça büyük öneme sahiptir.

Projenin temel amacı, IoT sensörlerinden veri kullanımının evrimini sağlamaktır. Günümüzde bu teknoloji, şirket faaliyetlerinde kontrol ve iyileştirme amacıyla kullanılmaktadır. Bu bilgi ile yaşam kalitesini iyileştirmek için yeni hizmetler geliştirebilirsiniz. IoT sensörlerinin bakımı, çok fazla maliyet gerektirir, bu da verilerin serbestçe edilmeyeceği anlamına gelir. Şirketler verileri gizli tutacaktır. Bu platform sayesinde, veri elde etme maliyetini azaltmak için veriler paraya dönüştürülebilir. DataBroker DAO’nun ana faydası, platformun tarımsal sanayi şirketleri, çevre koruma ve enerji şirketleri için mevcut IoT sensörü verilerini sunmasıdır.

Nasıl çalışır?

İlk aşamada, merkezde çoklu imza sözleşmesi ve Ethereum adresleri ile işbirliği yapacaktır. Bu aşamanın merkezi, evre tarafından sunulacak sensörlerin ve veri akışlarının kaydıdır. Dökülen veriler, bir IoT sensöründen elde edilen canlı veriler olabilir ve zaman arzı üzerinde veri arzı oluşturulacaktır. DataBroker DAO’nun ortakları, sensörlerin, veri işlemcilerinin, veri alıcılarının ve giriş yöneticilerinin sahipleri olacaktır. Verilerini sunmayı tercih eden sensörlerin sahipleri, toplamın yüzde 80’ini satın alacaklar. Sensörlerini bu aşamaya koyma şansı için tekrar tekrar masraf ödemeleri gerekecektir. Veri işlemcileri, verileri iyileştirme ve değiş tokuş etme amacı ile satın alacaklardır.

Verilerin ve işlemcilerin alıcıları, verileri bir yönetim olarak temin etme kapasitesine sahip olacaktır. Bu nedenle ihtiyaç duydukları varlıkları almak için yüksek maliyetli ekipman girişimleri yapmaları gerekmeyecektir. Bunun dışında, genellikle sensör sahiplerinin veri depolarında kalacak olan verilere erişim kapasitesine sahip olacaklardır. Giriş yöneticileri, verilere DAO’ya akış sağlama şansı verecekler. DAO’yu izleyen veriler, uzaktan algılayıcının her tarafındaki milyarlarca IoT aygıtından kaynaklanır. Bu pasajlar, DAO sahnesinde veri sunmak için sensör sahiplerini güçlendiren her ülkede Telekom kuruluşları tarafından kullanılabilir. Sensörler sahipleri 80 gelir elde ederken, giriş yöneticileri yüzde 10 alırken, diğer yüzde 10’luk kısmı da çalışma giderlerine bakmak için DAO’ya gidecektir.

ICO ve Token Bilgileri

Bu platform DTX tokeni ile güçlendirilecektir. Bu bir ERC20 tabanlı tokendir. Token, platform içindeki sensör verilerinin satın alınması ve satılması için kredi olarak kullanılacaktır.

 • Token satış tarihleri:  26 Nisan 26 Mayıs
 • Token adı: DTX
 • Token tipi: ERC20
 • Token fiyatı: 1ETH = 4000 DTX
 • Satılacak token sayısı: 225.000.000 DTX

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek aşağıdaki linkleri ziyaret edin;

Web sitesi: https://databrokerdao.com

Telegram grubu: https://t.me/databrokerdao

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2113309.0

Whitepaper: https://databrokerdao.com/whitepaper/WHITEPAPER_DataBrokerDAO_ENG.pdf

Twitter: https://twitter.com/databrokerdao

Facebook: https://www.facebook.com/DataBrokerDAO

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


4 yorum

 1. Nefse Altunbulak dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır.

 2. Zeynep Büşra Derdemez dedi ki:

  Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 3. İslam Eshaqzada dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 4. Elif Tuğçe Altaş dedi ki:

  Teşekkür ederiz çok yararlı bir makale olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.