Dataeum: Blockchain tabanlı veri platformu

 Post Views: 2015

Zamanla birçok ihtiyacımız gibi verilerin toplanması konusunda da güvenirlik ve geçerliliğin üst düzeyde tutulmasını bekleriz. Birçok platformda veriler toplanırken çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınarak tam anlamda doğru bilgilere ulaşılamamakla birlikte yapılan çalışmalarda da veri analizi konusunda eksik veya yanlış bilgilere rastlanmaktadır. Çoğunlukla hepimiz birçok platformda verilerimizi paylaşırız. Platformlar bu veriler sayesinde çeşitli kişisel bilgilere ulaşım sağlayarak çeşitli analizler sonucu bir kanıya varmaya çalışsalar da sisteme girilen yanlış eksik ve tutarsız veriler nedeniyle geçerlik ve güvenirlik testinden geçemezler. Bu durumda da kesin sonuçlara ulaşılamadığı gibi yinede bu bilgiler doğrultusunda kazanım sağlayabilirler ancak bu konuda ki sizin desteğiniz tamamen göz ardı edilerek çoğu zaman haberdar bile olamazsınız. bu gibi tüm problemler göz önünde bulundurulduğunda bu problemlere çözüm süreci başlatan Dataeum Platformunu sizlere tanıtarak daha anlamlı ve güvenli bir dijital veri döneminizi başlatmak istiyorum.

Dataeum Platformunu  Nedir?

Dataeum projesi blok zincir teknolojisi ( Blockchain) artısıyla  verileri güvence altına alırken en etkili veri toplama yöntemlerini göz önünde bulundurarak verilerin güvenirliği ve geçerliliğini üst düzeyde tutan tüm bunları akıllı sözleşme ile de destekleyerek kişisel verilerin sağlıklı sonuçlarla toplanmasını sağlayacaktır.

Merkezi olmayan bir yapı ile karşınıza çıkan Dataeum platformu verileri mobil uygulama desteği ile eksiksiz bir şekilde toplar ve sizlerin hizmetine anlamlı veri analizleri sonucunda kullanıma sunar. Dataeum, projesinin temellerini sağlam atmak ve kesin sonuçlara ulaşmak adına 3 pilot ülke çerçevesinde (Barselona, Londra, Paris) projesinin deneysel çalışmasını gerçekleştirmiştir ve toplanan veriler sonucunda Dataeum projesi verilerinin geçerliliği ve güvenilirliğinin sağlaması yapılarak üst düzeyde kanıtlanmış verilere ulaşılmıştır.

Dataeum projesini alanında diğer projelerden ayıran birçok özelliğinden bahsetmek mümkündür. ancak genel anlamda projeyi diğer tüm veri toplama ve analizi konusunda çalışmalar yürüten projelerden ayıran özelliğinden bahsedecek olursak; birçok proje yalnızca kişisel veriler üzerinde çalışmalar yürütürken Dataeum, yalnızca kişisel verilere bağlı kalmayarak buna artı olarak doğal (fiziksel) verileri de göz önünde bulundurur. bu sayede alanındaki birçok projeden daha üst seviyede veri toplama süreci gerçekleştirir. bu sayede gerçek anlamda dünyadaki birçok veriye ulaşmak isteyen tüm katılımcılar verileri kiralayarak kullanabilir ve kazanım sağlayabilirler. Veri toplayıcıların veri toplama sürecinde topladıkları verilerin geçerliliği ve güvenirliği test edilir ve belirli geçerlik yüzdesinden geçen veriler için test eden toplayıcılar token olarak ödeme alırlar.

Neden Dataeum Platformu ?

Projeden normal gelişim gösteren bireylerin yanı sıra her hangi bir engel düzeyine sahip bireylerde fayda sağlayacaktır. mobil uygulama sistemi ile yaya yolu ve çeşitli trafik ilkeleri ile ilgili bilgiler sayesinde yön bulma kavramı anlam bulacaktır.

Blok zincir teknolojisi, akıllı sözleşme ( Smart Contract) ve pilot illerin de katkısı düşünüldüğünde geçerlilik ve güvenirlik büyük ölçüde sağlanmıştır ve bu sayede herhangi bir eksik, tutarsız ve yanlış verilerin önüne geçilmiştir.

Yine mobil uygulama sistemi artısıyla sağlık alanında da veri toplama hizmeti sunulacak bu sayede birçok hastalıktan korunma süreci başlatılacaktır. bu uygulamaya hastalığın nereden başladığından tutun, hangi sağlık kurumlarında çözüm süreçlerinin bulunduğuna kadar birçok veri ulaşımı sağlanacaktır.

Veri toplama sürecinde ödülledirme işlemi birkaç evre göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecektir.  Bunlar:

 • Doğal ( Fiziksel) verileri toplayanların token ile ödüllendirilmesi
 • Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve incelenmesi
 • Her bir veri için geçerliliğin ve güvenilirliğin üst düzeyde sağlanması adına kontrol altında tutulması.
 • Doğru ve tutarlı sonuçlar elde etmek adına veri toplayıcı ve denetleyiciler gibi birçok katılımcının etkileşim içinde çalışma sürdürmesi.
ICO ve Token Bilgileri
Token Sembolü XDT
Ön Satış 20 Ağustos 2018
Toplam Üretilen Token Sayısı 1.000.000.000 XDT
Satılacak Token Sayısı 500.000.000 XDT
Token Fiyatı 1 ETH = 12 000 XDT
Hard Cap 35.000 ETH
Asıl Satış 24 Eylül 2018

Sonuç olarak projenin özellikleri tüm bu söylediklerimle sınırlı kalmamakla birlikte  genel hatlarıyla incelediğimizde projenin ne denli önemli olduğunu görmemiz ve üst düzey çalışmaları ve geçerliliği ile ileride önemli yerlere geleceğini de öngörmemiz mümkün olacaktır.

Proje hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Website: https://dataeum.io/

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4425297.0

Whitepaper: https://dataeum.io/#white-paper

Telegram: https://t.me/dataeum

Facebook: https://www.facebook.com/dataeum/

Twitter: https://twitter.com/dataeum

Reddit: https://www.reddit.com/r/Dataeum


Author: truncus

My Bountyhive Adress: https://bountyhive.io/r/truncus

My Bitcointalk Profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


21 yorum

 1. Avatar Tuncay Acar dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor.

 2. Avatar Kahraman Ay dedi ki:

  Bu ico çok enetersan. bence tutacak bir fikir.

 3. Avatar Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.

 4. Avatar Orhan Kolay dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 5. Avatar Mahmut Omacı dedi ki:

  Yeni çıkacak bir alt coin mi bu? merak ediyorum.

 6. Avatar İslam Eshaqzada dedi ki:

  Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler mevcut

 7. Avatar Özgün Bahtıyar dedi ki:

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

 8. Avatar Emre Ayberk Akfırat dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar. Çünkü tutacağa benziyor. Çok güzel yazı hazırlayana da teşekkürler.

 9. Avatar Recep Ali Samet Akdoğan dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 10. Avatar Berker Akkiray dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 11. Avatar Yeşim Saray dedi ki:

  Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.

 12. Avatar Lemis Akküt dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 13. Avatar Ezgin Dallı dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 14. Avatar Samed Erek dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 15. Avatar Eda Sena Akyıldız dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 16. Avatar Recep Ali Samet Akdoğan dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 17. Avatar Nuhaydar Akbilmez dedi ki:

  Ayrıntılı ve güzel yazı için çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. Para yatırmak için araştırmak lazım. İyi çalışmalar

 18. Avatar Nuhaydar Akbilmez dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 19. Avatar Batıray Eski dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 20. Avatar Hürel Demiriz dedi ki:

  Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.

 21. Avatar Sanber Durak dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim. Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum. tarihleri takip etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.