Dataeum: Blockchain tabanlı veri platformu

 Post Views: 1450

Zamanla birçok ihtiyacımız gibi verilerin toplanması konusunda da güvenirlik ve geçerliliğin üst düzeyde tutulmasını bekleriz. Birçok platformda veriler toplanırken çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınarak tam anlamda doğru bilgilere ulaşılamamakla birlikte yapılan çalışmalarda da veri analizi konusunda eksik veya yanlış bilgilere rastlanmaktadır. Çoğunlukla hepimiz birçok platformda verilerimizi paylaşırız. Platformlar bu veriler sayesinde çeşitli kişisel bilgilere ulaşım sağlayarak çeşitli analizler sonucu bir kanıya varmaya çalışsalar da sisteme girilen yanlış eksik ve tutarsız veriler nedeniyle geçerlik ve güvenirlik testinden geçemezler. Bu durumda da kesin sonuçlara ulaşılamadığı gibi yinede bu bilgiler doğrultusunda kazanım sağlayabilirler ancak bu konuda ki sizin desteğiniz tamamen göz ardı edilerek çoğu zaman haberdar bile olamazsınız. bu gibi tüm problemler göz önünde bulundurulduğunda bu problemlere çözüm süreci başlatan Dataeum Platformunu sizlere tanıtarak daha anlamlı ve güvenli bir dijital veri döneminizi başlatmak istiyorum.

Dataeum Platformunu  Nedir?

Dataeum projesi blok zincir teknolojisi ( Blockchain) artısıyla  verileri güvence altına alırken en etkili veri toplama yöntemlerini göz önünde bulundurarak verilerin güvenirliği ve geçerliliğini üst düzeyde tutan tüm bunları akıllı sözleşme ile de destekleyerek kişisel verilerin sağlıklı sonuçlarla toplanmasını sağlayacaktır.

Merkezi olmayan bir yapı ile karşınıza çıkan Dataeum platformu verileri mobil uygulama desteği ile eksiksiz bir şekilde toplar ve sizlerin hizmetine anlamlı veri analizleri sonucunda kullanıma sunar. Dataeum, projesinin temellerini sağlam atmak ve kesin sonuçlara ulaşmak adına 3 pilot ülke çerçevesinde (Barselona, Londra, Paris) projesinin deneysel çalışmasını gerçekleştirmiştir ve toplanan veriler sonucunda Dataeum projesi verilerinin geçerliliği ve güvenilirliğinin sağlaması yapılarak üst düzeyde kanıtlanmış verilere ulaşılmıştır.

Dataeum projesini alanında diğer projelerden ayıran birçok özelliğinden bahsetmek mümkündür. ancak genel anlamda projeyi diğer tüm veri toplama ve analizi konusunda çalışmalar yürüten projelerden ayıran özelliğinden bahsedecek olursak; birçok proje yalnızca kişisel veriler üzerinde çalışmalar yürütürken Dataeum, yalnızca kişisel verilere bağlı kalmayarak buna artı olarak doğal (fiziksel) verileri de göz önünde bulundurur. bu sayede alanındaki birçok projeden daha üst seviyede veri toplama süreci gerçekleştirir. bu sayede gerçek anlamda dünyadaki birçok veriye ulaşmak isteyen tüm katılımcılar verileri kiralayarak kullanabilir ve kazanım sağlayabilirler. Veri toplayıcıların veri toplama sürecinde topladıkları verilerin geçerliliği ve güvenirliği test edilir ve belirli geçerlik yüzdesinden geçen veriler için test eden toplayıcılar token olarak ödeme alırlar.

Neden Dataeum Platformu ?

Projeden normal gelişim gösteren bireylerin yanı sıra her hangi bir engel düzeyine sahip bireylerde fayda sağlayacaktır. mobil uygulama sistemi ile yaya yolu ve çeşitli trafik ilkeleri ile ilgili bilgiler sayesinde yön bulma kavramı anlam bulacaktır.

Blok zincir teknolojisi, akıllı sözleşme ( Smart Contract) ve pilot illerin de katkısı düşünüldüğünde geçerlilik ve güvenirlik büyük ölçüde sağlanmıştır ve bu sayede herhangi bir eksik, tutarsız ve yanlış verilerin önüne geçilmiştir.

Yine mobil uygulama sistemi artısıyla sağlık alanında da veri toplama hizmeti sunulacak bu sayede birçok hastalıktan korunma süreci başlatılacaktır. bu uygulamaya hastalığın nereden başladığından tutun, hangi sağlık kurumlarında çözüm süreçlerinin bulunduğuna kadar birçok veri ulaşımı sağlanacaktır.

Veri toplama sürecinde ödülledirme işlemi birkaç evre göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecektir.  Bunlar:

 • Doğal ( Fiziksel) verileri toplayanların token ile ödüllendirilmesi
 • Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve incelenmesi
 • Her bir veri için geçerliliğin ve güvenilirliğin üst düzeyde sağlanması adına kontrol altında tutulması.
 • Doğru ve tutarlı sonuçlar elde etmek adına veri toplayıcı ve denetleyiciler gibi birçok katılımcının etkileşim içinde çalışma sürdürmesi.
ICO ve Token Bilgileri
Token Sembolü XDT
Ön Satış 20 Ağustos 2018
Toplam Üretilen Token Sayısı 1.000.000.000 XDT
Satılacak Token Sayısı 500.000.000 XDT
Token Fiyatı 1 ETH = 12 000 XDT
Hard Cap 35.000 ETH
Asıl Satış 24 Eylül 2018

Sonuç olarak projenin özellikleri tüm bu söylediklerimle sınırlı kalmamakla birlikte  genel hatlarıyla incelediğimizde projenin ne denli önemli olduğunu görmemiz ve üst düzey çalışmaları ve geçerliliği ile ileride önemli yerlere geleceğini de öngörmemiz mümkün olacaktır.

Proje hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Website: https://dataeum.io/

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4425297.0

Whitepaper: https://dataeum.io/#white-paper

Telegram: https://t.me/dataeum

Facebook: https://www.facebook.com/dataeum/

Twitter: https://twitter.com/dataeum

Reddit: https://www.reddit.com/r/Dataeum


Author: truncus

My Bountyhive Adress: https://bountyhive.io/r/truncus

My Bitcointalk Profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


5 yorum

 1. Tuncay Acar dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor.

 2. Kahraman Ay dedi ki:

  Bu ico çok enetersan. bence tutacak bir fikir.

 3. Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.

 4. Orhan Kolay dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 5. Mahmut Omacı dedi ki:

  Yeni çıkacak bir alt coin mi bu? merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.