DAV – Merkezi olmayan otomatikleştirilmiş nakliye

 Post Views: 2542

Merhaba, bu yazımda sizlere oldukça yeni olan “DAV” projesinden bahsetmek istiyorum.  Bitcoin ve kripto gibi para birimlerini gerçek hayatta nasıl kullanacağımıza dair var olan soru işaretlerinin hepimizin de ortak bir problemi olduğunu  ve bu yolda aradığımız en iyi çözüm yolunun da DAV olduğunu düşünerek  sizleri en güvenilir ve yaşamımızdaki kaliteyi arttıracak olan DAV ile tanıştırmak istiyorum.

Artık bir çok şey değişmektedir. Modern dünyada, otomatik nakliye kullanımı artık yeni bir şey değil. Teknolojiler tüm dünyada çarpıcı bir şekilde ilerliyor. Bu da insan hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Bugüne kadar böyle bir ulaşım birçok şirket tarafından zaten sunulmuştur. Biz arabalar, taşıtlar, kamyonlar ve arazi araçlarından bahsediyoruz. Peki sürücü olmayan arabalar olsa. Bu çok enterasan olmaz mıydı?

Bu fikirle yola çıktığımızda tamamen kendi kendini yöneten bir filo, erişilebilirlik, emniyet ve esneklik sunuyor ve istediğiniz şeyleri yapmak için nakliye alanında zaman ve mekanı kazandırıyor. Dron kullanımı sayısındaki büyük artış görülmektedir. Ve bununla birlikte, birçok ülke bu faaliyeti için kanun çıkartmıştır. Örneğin, Amerikada, Mayıs 2017 itibarıyla 461.120 adet eğlence amaçlı insansız hava aracı ve 8.416 adet ticari araç bulunmaktadır. 2016’da 20 ülke bu tür faaliyetleri yasal olarak onaylamaya karar vermiştir. Ayrıca 2017’de de zaten 33 devlette onaylanmıştır.

Bu kadar ilgi gören bu piyasa için çok sayıda özerk araç, kalkınma toplulukları için ve ticari şirketler için açık kaynak projeleri olarak geliştirilmektedir. Bu projeler, yeni özerk araçlar, insansız hava araçları, robotlar ve diğer kontrollerin devreye sokulması ve başlatılmasının yeni yollarını sunuyor. Gelecekte etrafımızda bunları daha çok görebileceğiz.

Bu yılın en büyük buluşu olan Blockchain teknolojisi, yeni fırsatlar yatarmıştır. Uygulamalar, en iyi Blockchain teknolojileri üzerine inşa edildiğinde kullanım kolaylığı ve inanılmak bir güvenlik sağlamaktadır. Merkezileşme ve bir çok kişi için ekonomik çıkarlar, dönüşümlü teknolojilerin piyasaya sürülebileceği ve kabul edebileceği hızı sınırlamaktadır. Bunun nedeni kilit insanlar, bütün taraflar için etkin ve etkili olması gereken ortak bir altyapı oluşturmaktan ziyade, kendi çıkarlarına odaklanmaktadırlar.

DAV bu teknoloji kalabalığı içinde istediğini aramak ve protokollerin tanımlanması, tespit edilmesi, işlem akışı sağlanması, misyonların koordinasyonu ve modüler bir arayüz aracılığıyla ödeme yapılmasını sağlar. DAV tüm bu sistemin işlemesi için işbirliğini garanti etmektedir. Yeni oyuncular bir değer yaratarak piyasaya girebilir ve ekonomiye katılım oranını artırabilir. İşte bu nedenle bu projenin gelecekte daha da çok değer kazanacağını düşünüyoruz.

Bu projeni ile yeni bir ekosistem kurulacaktır. DAV teknolojileri, özerk araçlar, servis sağlayıcılar ve kullanıcılar arasında gerçek işbirliği yaparak bu ekosistemi gerçeğe dönüştürmek için yaratılmıştır. DAV kripto para biriminin amacı, toplum tarafından yaratılan özerk bir ulaşım altyapısının oluşturulmasını teşvik etmek ve ticari olarak uygulanabilir ve işbirliği için gerekli özerk bir araç platformu oluşturmaktır. DAV şebekesi uzlaşmacı bir platform aracılığıyla özerk iletinin yeni bir tasarrufundan para kazanmalarına olanak tanır.

Bu projeninin farklı katılımcıları vardır. Tüketiciler ve tedarikçiler bunların arasındadır. Tüketiciler talep edildiğinde kişilerin ve malların taşınmasının yanı sıra DAV vasıtasıyla sağlanan diğer hizmetler karşılığında ödeme yapmaktadırlar. Tedarikçiler ise çok çeşitlilik göstermektedirler. Bunların arasında; Altyapı sağlayıcıları, altyapı sağlayıcıları, hizmet sağlayıcıları, üreticiler, sigorta sağlayıcıları, hakemler ve yazılım geliştiricileri bunlardan sayılabilir.

DAV’ın çok farklı özellikleri vardır. DAV ağında çoğu tür operasyonun kolaylıkla yönetilmesi için merkezsiz bir iletişim anahtarıdır. Bu mesaj iki gruba ayrılabilir: blockchain açıldığında ve blockchain kapalı olduğunda (eşler arası iletişim). Başka bir örnek, boş geziler sayısını azaltmak için işbirliği yaratan araçlar arasında dahili iletişim olabilir.

Takım

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz;

Websitesi: https://dav.network

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2614017.0

Whitepapper: https://dav.network/whitepaper.pdf

Twitter: https://twitter.com/DavNetwork

Facebook: https://www.facebook.com/DAVNetworkTeam

Medium: https://medium.com/davnetwork

Telegram: http://t.me/DAVNetwork

My bitcointalk profil (truncus): https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


23 yorum

 1. Avatar Nesibe Nurefşan Alkan dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler için teşekür ederim.

 2. Avatar Karanalp Dursun dedi ki:

  Tesekkür ederim harika calisma olmus.

 3. Avatar Emine Münevver Akca dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 4. Avatar Pırıltı Bahçeli dedi ki:

  Günümüzün en sağlam kriptopara projelerinden birisi olmuş.

 5. Avatar Lemi Akarçay dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 6. Avatar Selim Dökülmez dedi ki:

  Bu piyasada yeniyim, bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Çok güzel bilgiler var. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 7. Avatar Volkan İpek dedi ki:

  Yakın zamanda hedefine ulaşacak bir proje. Ayrıca yazı da çok bilgilendiriciydi. Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

 8. Avatar Elif Dilay Altinkaya dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 9. Avatar Sarper Akış dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 10. Avatar Yaşar Utku Anıl Altın dedi ki:

  gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş elinize sağlık. umarım herkes bu yazıyı okur. Çünkü proje çok enterasana benziyor.

 11. Avatar Cevdet Demirel dedi ki:

  Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.

 12. Avatar Sırma Begüm Altunbaş dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 13. Avatar Lemi Akarçay dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim. Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum. tarihleri takip etmek lazım.

 14. Avatar Merve Ece Altıok dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır. Bu güzel bilgileriniz için de teşekkür ederim.

 15. Avatar Ömer Buğra Alparslan dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Son tarihi kaçırmamak lazım çünkü bu proje favori.

 16. Avatar Osman Akbak dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 17. Avatar Eda Sena Akyıldız dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır. Bu güzel bilgileriniz için de teşekkür ederim.

 18. Avatar İclal Akkoyun dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 19. Avatar Fetullah Davutoğlu dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. yatırımı erken yapıp bonus almak mantıklı.

 20. Avatar Turan Fahri dedi ki:

  Ayrıntılı ve güzel yazı için çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. Para yatırmak için araştırmak lazım. İyi çalışmalar

 21. Avatar Memet Bağcı dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 22. Avatar Hamid Eryıldız dedi ki:

  Güzel yazı, kripto para piyasası giderek gelişiyor ve her geçen gün yeni projeler çıkıyor. sizde bunun gibi projeleri bize sunuyorsunuz.

 23. Avatar Ayşe Durlanık dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler