EdenChain: Geleceğin işletmeleri için yeni nesil blockchain platformu

 Post Views: 1616

Blockchain teknolojisi günlük hayatımıza giderek daha çok girmektedir. Her gün yeni bir kripto para çıkmakta ve blok zinciri teknolojisi hergün daha farklı bir sektöre girmektedir. Akıllı sözleşmeler bu sektörün gelişmesindeki en büyük nedenlerinden birisidir. Ancak akıllı sözleşmeler çeşitli sorunlar çıkartmasından korkulmaktadır. Öncelikle akıllı sözleşmeleri oluşturmak oldukça büyük maliyete neden olmaktadır. Çünkü bu konudaki bilgili kişi sayısı oldukça azdır. Akıllı sözleşmelerde olan açıklar güvenlik zafiyetleri doğurmaktadır. Bu aralar bu açıklardan dolayı bir çok hack haberi duyabilmekteyiz. Bunun dışında ethereum blockchainin saniyede yatığı işlem sayısı, kapasite artışını yeterince karşılamamaktadır. Ayrıca akıllı sözleşmeler yayınlandığında ve herkes tarafından kullanılabilir olduğu için gizlilik ile ilgili sorunlar çıkartabilir. Bugün size bahsedeceğim proje bu sorunları çözmek için tasarlanmıştır.

Edenchain Platformu Nedir?

Edenchain programlanabilir bir ekonomi platformudur. Merkezi olmayan bir dünya için yeni nesil blockchain platformu olarakta nitelendirilebilir. Akıllı sözleşme yeteneği olan 3. nesil bir blockchain teknolojisi kullanmaktadır. Ethereum gibi güvenli, merkezi olmayan blockchain uygulamaları henüz ölçeklenebilirlik problemini çözmemiştir. Zilliqa ve Quarkchain gibi pek çok proje , ölçeklenebilirlik elde etmek için sharding (kırma işlemi) ve paralel zincirler gibi ilginç çözümler sunmaktadır.

Biliyorsunuz 2 nesil bir blockchain olan Ethereum, blockchain içinde akıllı sözleşmeler yoluyla hesaplama yetenekleri getirmiştir. 3. nesil blockchain platformları ise Ethereum’da ortaya çıkan çeşitli sorunları çözmeye çalışmaktadır. EdenChain ve diğer blockchainler arasındaki temel ayrım noktası, maddi varlıkların tokenleri olmasıdır. Bu, maddi varlıkların gerçek dünyadaki dijital varlıklarıyla aynı faydaları almasına izin verecektir. Bu gerçekten büyük bir yenilik olacaktır.

Yüksek hız ve işlem güvenliği sağlayan ekonomik bir platformdur. EdenChain platformunda, sürecinizde akıllı sözleşmeler kullanan hizmetler geliştirebilirsiniz. Bu güvenli bağlantı sorununa bir çözüm sağlar. Çünkü EdenChain teknolojisi, Blockchain harici finansal sistemlere bağlanır.

EdenChain, E-Bridge katman teknolojisini kullanır. Birkaç harici kaynaktan işlem verileri almak için kullanılırlar. E-Bridge katmanlarının yardımıyla, gelen veriler Median Voter (MVT) teoremi ile algoritma kullanılarak şifrelenir. Bu yöntem Eden’in Blockchain sistemlerinin güvenini dışarıdan gelen bilgilere güvenmesini sağlar. EdenChain, deterministik olmayan bir akıllı sözleşme harici bir sistemle arabirim oluşturduğunda, verileri şifrelediğinde ve bir E-oracle konsensüs algoritması güvenliğini ve hacker saldırılarına karşı savunmak gibi bir Median Voter Teoremini kullanır.


Bir blockchain altyapısı kesintisiz olarak üç farklı katman tarafından çalıştırılır;

Köprü Katmanı – EdenChain’i harici veri kaynaklarıyla birbirine bağlayan bir e-köprüden oluşmaktadır.  ve bu da akıllı zincirli sözleşmenin off-chain modülleriyle etkileşime girmesini mümkün kılmaktadır.

Doğrulama Katmanı – İşlemlerin yürütüldüğü ve doğrulandığı katmandır.

Dağıtılmış Muhasebe Katmanı – Linux tabanlı bir dağıtık defter katmanı, EdenChain için merkezi olmayan veritabanı işlevselliği sağlayacaktır.

Takım

Proje hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

Website: https://edenchain.io

Telegram: https://t.me/edenchainio

Whitepaper: https://edenchain.io/wp-content/uploads/2018/05/EdenChain-Whitepaper_v1.2.pdf

Facebook: https://www.facebook.com/edenchainio

Twitter: https://twitter.com/edenchainio

Reddit: https://www.reddit.com/r/edenchainio/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/edenpartnersinc

 

My Bitcointalk Profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


12 yorum

 1. Avatar Hulusi Ak dedi ki:

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

 2. Avatar Canan Kumbasar dedi ki:

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

 3. Avatar Ali Kara dedi ki:

  Yeni çıkacak bir alt coin mi bu? merak ediyorum.

 4. Avatar Osman Akbak dedi ki:

  Bu ico çok enetersan. bence tutacak bir fikir.

 5. Avatar Mustafa Gür dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 6. Avatar Orhan Kolay dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 7. Avatar Nadire Erbul dedi ki:

  Dostum çok yararlı oldu teşekkürler.

 8. Avatar Memet Bağcı dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır.

 9. Avatar Delal Abdullatif Abzak dedi ki:

  Çok bilgilendiriciydi. Teşekkür ederim.

 10. Avatar Filiz Şen dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı, teşekkürler.

 11. Avatar Lütfiye Sena dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum.

 12. Avatar Rafi Akaş dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.