Effect.AI: Yapay zeka için merkezi olmayan platform

 Post Views: 2345

Bugün size yine farklı ve ilgi çekici bir projeden bahsetmek istiyorum. Bu proje NEO tabanlı olması nedeniyle oldukça ilgi çekmektedir. Bunu dışında yapay zeka ile ilgili olması da projeye olan ilgiyi artırmaktadır. Bu platform hakkında kısaca bilgi vereceğim ama daha ayrıntılı bilgi isteyenler websitesini  (https://effect.ai) ziyaret edebilirler.

Yapay zeka (AI) hakkında her gün yeni uygulamalar çıkmakta ve insanların bu konuya olan ilgisi de artmaktadır. Makineler tarafından oluşturulan bu zeka doğal insan zekasından çok farklılık göstermektedir. Herkesin ellerinden düşürmediği cep telefonları yapay zeka hakkındaki en önemli uygulamaları içermektedir. Hızlıca artan bu sektördeki uygulamalar milyar dolarlık bir ticaret hacmine neden olmaktadır. Bu büyük pazarda kendini ispatlamış akıllı uygulamalar ise öne çıkıp rakiplerinden hemen sıyrılmaktadır.

Effect.AI aslında 2015 yılında kurulmuştur. Bu şirketin merkezi Hollanda da bulunmaktadır. Proje ekibi oldukça deneyimlidir Heineken ve Shell gibi markalara uzun süre teknik destek vermiştir. Yine aynı ekip Itsavirus adında bir şirkette uzun süre beraber çalışmışlardır. Bununla birlikte kripto paraların çok rağbet görmesinden sonra blockchain ve kripto para piyasasına Effect.AI ile giriş yapmışlardır.

Peki bu projenin amacı nedir? Bu şirket kurmakla birlikte aslında AI gelişimini artırmayı ve çeşitli AI hizmetleri yaratmayı teşvik edecek merkezi olmayan bir platform oluşturmayı amaçlamaktadırlar. Blok zincir teknolojisinin artı özelliklerini kullanarak, mevcut olanlardan daha demokratik, erişilebilir ve kullanımı kolay bir platform sunmak projenin temel amaçlarından birisidir.

Bu proje oldukça kapsamlıdır ve çok geniş bir kitleye hitap edilmek istenmektedir. Bu projenin büyüklüğü ve geniş kapsamı nedeniyle, Effect.AI projeyi üç aşamada gerçekleştirerek ve kademeli olarak hedeflere ulaşmayı planlanmaktadır. Buda aslında ekibin işinin ne kadar zor alacağını göstermektedir. Ancak ekip bu işin üstesinden gelecek vasıflara sahiptir ve bu projenin üstesinden gelebilecek kapasite dedirler.

Bu yüzyılın en önemli buluşlarından birisi olan Blockchain teknolojisi bu platformun merkezi olmayan bir çözüm sunma planları için çok önemlidir. Bu teknoloji sayesinde yapılan her işlem saklanmakta ve şeffaf bir şekilde herkesin izlemesine olanak sağlamaktadır.

Aşağıdaki üç safha tamamlandıktan sonra, merkezi olmayan bir AI pazarı ve ‘The Effect Network’ adlı geliştirme platformu piyasaya çıkacaktır.

Şimdi biraz bu fazlardan bahsedelim;

Aşama 1: Effect Mekanik Turk

İlk aşamada insan zekası gerektiren görevler için interaktif bir pazar yaratmaktır. Merkezi Olmayan Mekanik Turk (M-Turk), dünyanın her yerindeki herkesin çok çeşitli görevleri yerine getirmesini ve buna karşılığında bir ödeme almasını adil bir şekilde sağlar. AI geliştiricilerine ve işletmelerine, AI algoritmalarını eğitmek için büyük bir insan iş gücüne erişmelerini sağlayabilecektir. Bir kullanıcı verilen bir görevi tamamladığında, bunlara #EFX adı verilen bir NEP-5 tokeni ile ödeme yapılır.

Aşama 2: Effect Akıllı Piyasa

Effect AI Pazaryeri, kullanıcılarına Yapay zeka ile ilgili hizmetleri satabileceği yada satın alabileceği merkezi olmayan bir platformdur. Bu pazar yeri, fonksiyonel bir algoritma ile, AI geliştiricilerinin, EFX yardımcı program tokeni aracılığıyla son derece basit ve kolay bir ödeme alarak servisini satması, kiralaması veya vermesidir. Her Algoritmada, işlemlerin kolaylıkla kabul edilmesine izin vermek için kendi cüzdanına sahip olacaktır. Ayrıca bu pazar içinde algoritmalar, diğer algoritmalarla iletişim kurmak ve işbirliği yapmak ve birbirlerinden hizmet satın alma yeteneğine sahip olacaklardır.

Aşama 3: Effect Merkezsiz AI

Bu projenin artık son aşamasıdır ve son derece popüler derin öğrenme algortmalarını çalıştıran merkezi olmayan, dağıtılmış bir hesaplama platformu oluşturulur. Effect Merkezsiz AI motoru, Caffe, MXNet ve Tensor akışıyla popüler derin öğrenme ağlarına bağlanır. Bu, algoritmaları tüm dünyada çalışmasını sağlamak için gereken hesaplama gücünü merkezisizleştirmenin bir yolunu sağlamalıdır.

Proje Takımı

Chris Dawe – Genel Müdür

Jesse Eisses – Blockchain Lideri

Laurens Verspeek Geliştirme Lideri

Nick Vogel -Tasarım & Etkileşim Lideri

Jeffrey Hamer – Geliştirici

Nico Curyło -Geliştirici

Polina Boykova – Topluluk Yöneticisi

Jaqueline Gross – Yönetim

Yol Haritası

Token Bilgileri

EFX tokeni bu platformunda kolay ödeme yapılmasına olanak sağlar. EFX, NEO blok zincirinde akıllı sözleşme yapılmasına imkan verecektir.

Mart ayı sonu için halka açık satışlar planlanmaktadır. Ve başlangıçtan 18 gün sonra sona erecektir. Gelecekteki fonlama için tokenlerin % 20’si akıllı bir sözleşme ile 18 ay boyunca kilitlenecektir. Önceden belirlenmiş kilometre taşları karşılanırsa, bu tokenler projenin sonraki aşamaları için ikinci bir finansman turu için serbest bırakılacaktır. Önceden belirlenmiş kilometre taşlarına uyulmazsa tokenler yanacaktır.

» Başlangıç ​​tarihi:  Mart (kesin tarih sonra açıklanacak)

» Bitiş tarihi: Başlangıç ​​tarihinden 18 gün sonra

» Softcap: 4,280,000 €

» Hardcap: 14.820.000 €

» İndirim: 10% İlk 5,200,000 token için (token satışının% 2 si)

» Minimum yatırım: 50 €

» Maksimum yatırım:  25.000 €

» Kabul edilen para birimleri: NEO, GAS

» Oluşturulan token sayısı:  650.000.000 token

» Token Satış yüzdesi: % 40

Effect.AI platformunu yakından takip etmek, proje hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve erken katılım avantajlarından yaralanmak için lütfen aşağıdaki linklerden Effect.AI platformunu takip etmeyi unutmayınız.

Web sitesi: https://effect.ai

Whitepper:https://effect.ai/download/effect_whitepaper.pdf

Lightpaper: https://effect.ai/download/effect_lightpaper.pdf

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2737469.0

Twitter: https://twitter.com/effectaix

Facebook: https://www.facebook.com/effectai/

Steemit: https://steemit.com/@effectai

Medium: https://medium.com/@effectai

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721

 


18 yorum

 1. Avatar Faik Ezber dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 2. Avatar Mercan Bağçivan dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler için teşekür ederim.

 3. Avatar Elif Dilay Altinkaya dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim.

 4. Avatar Müyesser Akyildirim dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim. Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum. tarihleri takip etmek lazım.

 5. Avatar Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 6. Avatar Aysel Aysu Demirsatan dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 7. Avatar Ecem Hatice Akova dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 8. Avatar İrfan Anıl Fındıkçı dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 9. Avatar Yeşim Saray dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim. Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum. tarihleri takip etmek lazım.

 10. Avatar Bağış Can Elbaşı dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 11. Avatar Ata Kerem Akman dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

 12. Avatar Rima Altıparmak dedi ki:

  Tartışmasız destek verilecek projelerden biri olarak gördüm. Yatırım yapmayı düşünüyorum. Uzun zamandır beklediğim projelerden.

 13. Avatar Adem Sezginoğlu dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler. Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler mevcut

 14. Avatar Refiye Seda Dalyaprak dedi ki:

  Güzel yazı, kripto para piyasası giderek gelişiyor ve her geçen gün yeni projeler çıkıyor. sizde bunun gibi projeleri bize sunuyorsunuz.

 15. Avatar Cihan Akarpınar dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 16. Avatar Ayşegül Ekerbiçer dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler. Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler mevcut

 17. Avatar Tutkum Ahmadı dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar. Çünkü tutacağa benziyor. Çok güzel yazı hazırlayana da teşekkürler.

 18. Avatar Lale Ekrem dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.