ETHLend: Blockchain Teknolojisini Kullanan Merkezi Olmayan Kriptopara

 Post Views: 708

Merhaba, bu yazımda sizlere oldukça yeni olan “ETHLend” projesinden bahsetmek istiyorum.  Bitcoin ve kripto gibi para birimlerini gerçek hayatta nasıl kullanacağımıza dair var olan soru işaretlerinin  hepimizin de ortak bir problemi olduğunu  ve bu yolda aradığımız en iyi çözüm yolunun da ETHLend olduğunu düşünerek  sizleri en güvenilir ve yaşamımızdaki kaliteyi arttıracak olan ETHLend ile tanıştırmak istiyorum.

ETHLend, Ethereum Ağı üzerinde kurulmuş merkezi olmayan bir eşten-eşe (peer-to-peer) borç verme uygulamasıdır.  Güvenli ve şeffaf  borç vermeyi etkinleştirmek için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanır. Bu dünyanın dört bir yanından borç alanların ve borç verenlerin  küresel bir kriptopara piyasası olarak tasarlanmıştır. ETHLend’in amacı şeffaf ve küresel bir kredi piyasası oluşturmak ve yerel borç verme piyasasına daha fazla likidite sağlayarak ülkeler arasındaki faiz farkını yok etmektir. ETHLend, merkezsiz kredi verme deneyimini anlamaya olanak veren, teminatlı, merkezi olmayan kredi notları ve döviz volatilite riskleri ile ilgili temel sorunları tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Tarihte ilk kez yapılan bu çalışma, kredi konusunda adil bir çıkar elde etmenizi sağlar, çünkü merkezsizcilik, borç verenler arasında rekabete neden olur ve bu da dünya çapında fiyat eşitliği ve düşük faiz oranlarına yol açar. ETHLend platformunda borç verme sürecindeki katılımcılar, Ethereum tabanlı kripto para birimi Ether’ı kullanmaktadır; bu, Ethereum sistemi de dahil olmak üzere hiç kimsenin ödünç verme uygulamasındaki verileri değiştiremeyeceği anlamına gelir. İhtiyacınız olan tek şey internet erişimi ve ETHLend platformudur.

Ethereum tabanlı-Ethlend-LEND-token satışı

Ethereum tüm dünyada ve çoğunlukla Asya ülkerinde (Çin, Güney Kore ve Japonya gibi) ve ülkemizde popülerdir. Ethereum kullanımının yayılması da bir çok kişinin Ethereumu tanımasına olanak sağlamaktadır.

EthLend Geçmişi
Ethlend, Ruslar tarafından yani Stanislav Kulechov tarafından oluşturulmuştur. Eskiden Helsinky Üniversitesinde Hukuk Fakültesi’nde öğrenciydi. Öğrenci olsada aynı zamanda internet kullanıcısına kolay bir şekilde borç verme fikrine götüren blcokchain teknolojisi uzmanıdır.

Nasıl Çalışır?

Birçok borç verme sistemlerinde olduğu gibi çok ortak yönü vardır. Bunun ilk basamağında borç alacak kişi Ethereum Akıllı sözleşmede (Smart Contract) kredi teklif etmesi lazımdır. Sözleşmede, borç alanın talep ettiği kredi miktarı, faiz oranı ve borç verme süresi gibi bazı verileri girmesi gerekir. Daha sonra, borç alanın kredi teminatı için kullanılan dijital token adresi girilmesi ve daha sonra sözleşmeye yüklenmesi gerekir. Bu prosedür, gelecekte krediyi zamanında ödeyemezse borç veren devralacak ve tekrar satma veya açık artırmaya götürmek zorunluluğudur.

Bu süreçten sonra borç veren, EthLend web sitesinde borçlu tarafından yapılan sözleşmeyi gözden geçirecektir. Aslında, kredi teklif eden pek çok borç alacak kişi vardır ve borç veremeyi düşünen kişiler, kendi kategorilerini karşılayan ve potansiyel görünen bunlardan birini seçebilirler. Borç veren, borç alanların potansiyellerini, bilgilerini yazdıkları sicilinden tespit edebilir. Aslında, web sitesi, borçlular tarafından yapılan tüm önceki kredileri sağlamış ve kredi için uygun olup olmadığını veya kötü sicili olup olmadığını raporlaştırmıştır. Sağlanan bu bilgilerle, borç verenin borçluyu kabul edip etmeyeceğini veya reddedeceğine karar verebilir.

Borç verme sürecini kolaylaştırmada EthLend, borç vereni koruyan adil bir sistem oluşturdu. Borçlu krediyi zamanında ödeyemezse, Akıllı Sözleşme otomatik olarak borç verenlere teminat verecektir. Daha önce bahsedilen açıklama gibi, dijital token’un borç veren kişinin ETH adresine gönderilecektir. Bu token borsa sitelerinde yada açık artırma ile satmak için borç veren tarafından kullanılabilir. Daha sonrada ödünç verdiği karı geri kazanabilir.

ETHLend, kredi talebi oluşturulduğunda veya finanse edildiğinde nakit akış elde eder. Bu ücret, ETLend’deki merkezi olmayan kredilerin gelişimini finanse etmek için kullanılabilir. Şu anda, kredi için başvuruda bulunulacak maliyet, borç alacak tarafından ödenen 0.01 ET’ye ayarlanmaktadır. Benzer şekilde, borç verende krediyi finanse etmek için 0.01 ET ödüyor. Buna rağmen, bu ücret, blok zincirindeki maliyet oranlarına bağlı olarak değişebilir.

Aslında, EthLend hala kredi teminat için dijital simgesi yerine Ethereum Domain Adları (EDN) geliştiriyor. Çünkü EDN, diğer dijital tokenlere kıyasla siber alanda daha kolaydır ve tüm insanlar EDN’ye kolayca erişebilirler.

EthLend nasıl kullanılır
EthLend’e erişmek için MetaMask eklentisini kurmanız gerekir. Bu eklenti sayesinde kolaylıkla Eth adresinize girip ETHLende erişebilirsiniz.

 

Resmi ETHLend token ICO detayları:

Başlama tarihi: 25.11.2017 12.00 GMT
Bitiş: 9.12.2017  23.59 GMT ya da cap’a ulaşıldığında

ÖDEME TUTARI: 37 600 ETH

SATILIK TOKEN: 1 000 000 000 LEND (önceden satılmış tokenler düşülecektir)

LEND TOKEN FİYAT:

İlk 200 000 000  LEND: 27 500 LEND = 1 ETH   (fiyat % 10 bonus tokenleri içerir)

Sonraki 100 000 000 LEND: 26 250 LEND = 1 ETH  (fiyat bedelinin% 5’i bonus tokeni içerir)

Kalan LEND: 25 000 LEND = 1 ETH

Site: http://ethlend.io

White Paper: https://github.com/ETHLend/Documentation/blob/master/ETHLendWhitePaper.md

Discord : https://discord.gg/gcc7vpa

Slack: https://join.slack.com/t/ethlend/shared_invite/enQtMjU1MDYxMjc0MDUzLTBhNTc3OWUzOGY1ZjhmY2JmNmU0MzAwM2Y0Yjg1NTYxZjkyZDU2NWEwYzQyZjhjMWQyOTBlNDQ2Zjg2MGQ5Njk

ICO thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2090735.0

DAPP Thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2013399

Telegram: https://t.me/joinchat/FWu2CQ0ZRCeWfey4eP8VhQ

Reddit: https://www.reddit.com/r/ETHLend/

Facebook: https://www.facebook.com/ETHLend/

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=IGaoqUoL1F4&t=2s

Twitter: https://twitter.com/ethlend1

 

Me: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721

ETH: 0x40903584F46E4e59a16F726DeB2F3088FF7d6306


3 yorum

  1. Hürel Demiriz dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

  2. Adem Sezginoğlu dedi ki:

    Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

  3. Çilem Akçay dedi ki:

    Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor.