Harmony: Geleceği günümüze getiren ekosistem

 Post Views: 202

Modern zamanlarda, kripto para biriminin ulaşamayacağı bir alanı bulmak neredeyse imkansızdır. Kripto para biriminin popülaritesi, sıradan insanlar için erişebilirliklerini sağlayacak yollar ve teknolojiler hakkında düşünmemizi sağlar. Yaşamımıza hızla giren bu kripto devrim, perakende alanındaki süreçleri, yani perakende mağazaları ve müşteriler arasındaki etkileşimi kolaylaştırır ve basitleştirir. Blockchain, varlıklardaki tüm kripto para birimlerinin dayandığı temel teknoloji olmuştur ve uygulanan diğer tüm sektörlerde iyi gelişme ve büyüme göstermiştir. Güvenilir ve merkezi olmayan yapısı, verilerinin manipüle edilmesini zorlaştırmaktadır. Ancak blockchain teknolojisi de zamanla gelişim gösterebilmektedir. İlk çıktığı zamanlardan bu yana oldukça büyük aşama kat etmiştir. Ancak hala çözülmesi gereken sorunları vardır. Bugün bahsedeceğim Harmony projesi blockchain teknolojisinde çığır açacak olan yeni bir ekosistemdir.

Hormony Nedir?

Harmony yeni nesil merkezi olmayan bir ekosistem oluşturmak için tasarlanmıştır. Daha önce eşi benzeri olmamış şekilde deneyim yaşatmayı hedeflemektedir. Harmony projesinde geliştirilen blok zinciri saniyede 10 milyon tx/sn’lik ve 100 milisaniyelik düşük gecikme süresi sağlayacaktır. Bu şuandaki bir çok kripto para projesinden oldukça büyük hıza sahiptir. Harmony şuan için hız olarak ancak Google ile kıyaslanabilir. Ayrıca işlem ücreti olarakta % 0.1’lik düşük işlem ücreti yer olacaktır. Harmony’nin hedefi Bitcoin ve Ethereum’dan 1000 kattan daha hızlı ve daha ucuz olmaktır.

Ekosistemin Özellikleri

Harmony platformunu diğer ekosistemden ayıran ve projeninin temellerini oluşturan 2 önemli bileşen yer almaktadır. Bu bileşenler ile projede veri aracılığıyla evrensel temel gelir sağlamaya çalışılmaktadır. Deep Sharding ve Zero Knowledge Proof  olarak isimlendirilen bu bileşenlere biraz daha yakından bakalım. 

Derin Ölçekleme (Deep Sharding) - Blok zincirinin hızını artırmanın yollarından birisidir. Geleneksel olarak fikir birliğine ulaşma süresini, katlanarak daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Bunun için blockchain ağ katmanlarındaki yolların keskinleştirilmesi yapılacaktır.

Sıfır Bilgi Kanıtı  (Zero Knowledge Proof ) – Doğrulama konusunda yeni bir yöntem kullanılacaktır. Bunu kullanıcıların tüm verileri açıklamadan yapılmasına aracılık eder.

Harmony’de Kullanılan Teknolojiler:
 • Akıllı sözleşme desteği. Bunun için özel bir programlama dili kullanılacaktır ve kod güvenilirliği yüksek düzeyde tutulacaktır
 • Performans ve güvenliği arttırmak için belirli görevler için tasarlanmış kompakt bir çekirdek geliştirilmesi
 • Parallelize transaction processing. İşlemlerin uyumlu bir şekilde paralelleştirilmesi için kullanılır
 • Omniledger protokolü. Omniledger ile 10K TX/sn hızına ulaşılabilecektir
 • 5G mobil ağların kullanımı
 • Google UDP QUIC-İnternet Protokolü
 • Proof of Stake (PoS)
 • Consensus protocol

Ekosistemin Kullanım Alanları

Harmony ekosistemi, bir çok farklı sektör için şimdiye kadar hiç sunulmamış bir kullanıcı deneyimi yaşatabilir. Ekosistemin sağlayacak olduğu yüksek hızdan dolayı çok yüksek hız ve verime ihtiyaç duyulan oyun DApp’leri Harmony platformunda kullanabilir olacaktır. DApp içinde yer alacak oyun için ödeme ve işlemler şeffaf ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Bunların dışında tedarik zinciri endüstrisi, zincir teslimini izlemek için omurga olarak Harmony ekosistemini kullanabilir. Yeni nesil blockzinciri teknolojisi ile güvenli ve son derece hızlı bir şekilde takip olanağı sunulacaktır. Bunların dışında çok farklı sektörlerde bu teknoloji kullanılabilir olacaktır.

Takım

Projenin arasındaki takım oldukça büyük deneyime sahiptir ve çok büyük şirketlerden uzmanlar ve ayrıca blok zinciri teknolojisinde uzun yıllara dayanan deneyime sahiptirler.

Yol Haritası

Projenin temellerinin 2018 2. çeyrekte atıldığı söylenebilir. Testnet’leri hala faaliyette olan projenin yakın zamanda ise mainnet’in kullanıcıların kullanımına açılması planlanmaktadır.

Sonuç

Harmony projesinin çok ilgi çekici özellikleri olduğunu söyleyebiliriz. Yeni nesil bir blok zinciri sayesinde çok düşük gecikme süreleri ile çok yüksek hızlara çıkılmak istenmektedir, projede aynı zamanda da işlem ücretlerini düşük tutarak geleceğe damga vurulmak istenmektedir. Proje ekibi hem blockchainde hemde diğer konularda oldukça büyük deneyimlere sahiptir. Sizde projeyi yakından inceleyin ve geleceğe bugünden yaşamak için projeye dahil olun.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

✅ Website: https://harmony.one/

✅ WhitePaper: https://harmony.one/whitepaper

✅ Medium: https://medium.com/harmony-one

✅ Discord: https://harmony.one/discord

✅ Instagram: https://www.instagram.com/harmonyoneprotocol/

✅ Twitter: https://twitter.com/harmonyprotocol

✅ Telegram: https://t.me/harmony_one

✅ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/harmony-protocol/

Author of article:

✅ Bitcointalk Username: truncus

✅ Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


6 yorum

 1. Avatar Elif Kevser Eroğlu dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 2. Avatar Turan Fahri dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. yatırımı erken yapıp bonus almak mantıklı.

 3. Avatar İlkin Ersöz dedi ki:

  Websitesi tasarımından ekibine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü basarili bir proje. Bundan alım yapılabilir.

 4. Avatar Rukiye Esin dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 5. Avatar Ezgin Dallı dedi ki:

  Teşekkürler,çok faydalı bir paylaşım olmuş .Ben de henüz çok yeniyim. Ama hızla öğreneceğimizi umuyorum. Başarılar

 6. Avatar Senem Aksevim dedi ki:

  Bu proje bir çok kullanıcıyı mutlu edecek ve bunu başarırken de kazandıracak bir proje. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.