IPSX: Merkezi olmayan IP paylaşım platformu

 Post Views: 2076

Kripto para kullanımı giderek artmaktadır. Teknolojiye karşı artan duyarlılığın da etkisiyle kripto para birimlerinin de öneminde artış yaşandı. Bütün işlemlerimizi dijital yollarla hallediyor ve ihtiyaçlarımızın da neredeyse tamamını dijital paralar ile karşılıyoruz. Bende bu yazımda sizlere yep yeni bir platform olan IPSX platformundan bahsetmek istiyorum.

Bu yüzyılın en iyi buluşlarından Blockchain teknolojisi çok farklı ürün ve hizmetler için şeffaf, merkezi olmayan pazarların yaratılmasına neden olmuştur. Bu sayede artık merkezi olan ve tek elden yönetilen sistemlerden kurtulmaktayız.

IPSX, merkezi olmayan bir pazardır ve kesintisiz IP değişimi sağlamak için blok zincir teknolojisini kullanarak tasarlanmıştır. Bizim kullanmadığımız IP’leri bu platform sayesinde başka insanlara rahatlıkla kiralayabileceğiz. https://ip.sx/

Bugün ki uygulamalara bakacak olursak IP adresi gerektiren çok çeşitli uygulamalar vardır. Ancak bu IP değişimi için yüksek likid pazar yerleri henüz yoktur. İşte bu nedenden ötürü IPSX gibi bir platforma ihtiyaç vardır. Bu sayede benzeri olmayan bir pazar yeri oluşturulmuştur.

Peki platform çalışma sistemine bakacak olursak. IPSX farklı stakeholder – veri merkezi sahipleri ve bireysel kullanıcıları birbirine bağlayan tamamen bir merkezi olmayan bir pazardır.  Veri merkezi sahipleri ve bireysel kullanıcılar, sağlayıcıların rolünü üstlenebilir ve istekte bulunanlar rolünü üstlenen diğer kullanıcılara IP kiralayabilir.

Bu platformda Ethereum blok zinciri kullanılmasına sisteme şeffaf ödeme sistemi getirmektedir. Bu sayede sağlayıcılar ve talep sahipleri arasında doğrudan ödemeler gerçekleştirilebilecektir. Sonuç, IP’ler için oldukça likit bir pazar bu platform sayesinde oluşturulmuştur.

IPSX ekosisteminin üç ana işletim katmanı vardır;

♣ Blockchain/Ethereum katmanı – Cüzdan, profil ve token bakiyelerini yöneten Akıllı Sözleşmelerden oluşur. Ayrıca ileride mikro para ödemeler için mikro Raiden protokolüde bu platforma eklenebilecektir.

♣ Ön uç/Uygulama katmanı – Akıllı Sözleşme ve VPN Uygulamaları ile iletişimi sağlayan IPSX Java App kullanan kullanıcı arabirimi

♣ VPN bağlantısı/Hizmet katmanı – Kullanıcılar arasındaki VPN bağlantılarını oluşturmak için kullanılan üçüncü parti VPN uygulamalarına olanak sağlama

VPN’ler, içerik engelemelerini ortadan kaldırmak için, IP değiştirme imkanı sağlayarak konum değiştirme imkanı sağlar. Bu yeni konum sağlama, web sitelerinin yerleşim kısıtlaması gibi erişim kısıtlamalarını aşmasına yardımcı olur. Şu anda pazar büyüklüğü yaklaşık 70 milyar ABD doları ve her yıl% 16 civarında hızlı bir şekilde büyümektedir.

Yalnız VPN sağlayıcılar da yüksek talep olan zamanlarda (maç yayını gibi) aynı IP’den bağlanmak bir takım sorunlara neden olmaktadır. Buna çözüm yine IPSX ekosistemi ile sağlanabilmektedir. VPN sağlayıcısı, IPSX’den API kullanarak maç saatinde IP adresini yalnızca 2 saat kiralayabilir. Bu sayede hem yüksek kalite hizmet alır gemde bunun daha düşük ücret öder.

Takım

Token Bilgileri

Platform ERC20 standardına bir token olan IPSX kullanacak. Bu token aynı zamanda sağlayıcılar ve kullanıcılar arasında bir alışveriş imkanı da sağlayabilecektir. Ayrıca, komisyon ödemeleri içinde IPSX kullanılacak.

» Halka açık satış için mevcut token sayısı: 303 529 411.8 IPSX

» Hard cap: 10800 ETH

» Presale’de toplanan: 6500 ETH

» Fiyatlandırma: 1 ETH = 70588.23529 IPSX

» TGE Tarihi (Beklenen): 28 Şubat 2018

» Beyaz Liste kaydı: Açık

Sonuç

Sonuç olarak oldukça ilgi çekici olan bu TGE’ye katılmanızı öneriyoruz. Sağlam bir ekip tarafından oluşturulan bu projenin ileride yatırımcılarına büyük paralar kazandıracağını tahmin ediyoruz.

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek ve TGE’de yer almak için aşağıdaki linkleri ziyaret edin;

Website: https://ip.sx/

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2897132.0

Medium: https://medium.ip.sx/

Twitter:  https://twitter.com/ipexchange1

Whitepaper: https://ip.sx/dist/Whitepaper-IPSX-05.pdf

Telegram – https://t.me/IPExchange


13 yorum

 1. Avatar Pekcan Aksöz dedi ki:

  eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor.

 2. Avatar Ayşe Neslihan Daşdemir dedi ki:

  Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum

 3. Avatar Ezgin Dallı dedi ki:

  Yakın zamanda hedefine ulaşacak bir proje

 4. Avatar Haldun Dinçtürk dedi ki:

  Merhaba teşekkürler

 5. Avatar Aysel Aysu Demirsatan dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 6. Avatar Alya Denizgünü dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 7. Avatar Mustafa Çetin dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Son tarihi kaçırmamak lazım çünkü bu proje favori.

 8. Avatar Mehmet Kemal Dengizek dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 9. Avatar Lemi Akarçay dedi ki:

  Bu proje bir çok kullanıcıyı mutlu edecek ve bunu başarırken de kazandıracak bir proje. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 10. Avatar Sömer Demiroğlu dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 11. Avatar Aysel Aysu Demirsatan dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 12. Avatar Yeşim Saray dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 13. Avatar Tubanur Dereli dedi ki:

  Websitesi tasarımından ekibine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü basarili bir proje. Bundan alım yapılabilir.