Lendroid: Merkezsiz borç verme platformu

 Post Views: 3147

Bugün sizlere yeni bir projeden bahsetmek istiyorum. Projenin adı Lendroid. Bu projeden kısaca bahsedecem ama daha ayrıntılı bilgi isteyenler web sitesini ziyaret edebilirler.  https://www.lendroid.com

Şuan kripto para ve blok zinciri ekosistemine baktığımızda projesi başlatılan birçok “kredi” platformu var ama bunların çoğu gerçekten finansal endüstrinin sıkı kontrollüdedir.  Bunların hepsi merkezi bir yapı tarafından kontrol edilmektedir. Bugün oraya çıkan sözde kredi platformlarının çoğunda, yatırımcıların sermayelerini yönetilen fonlara “borç” etmesine ve garantili karlar oluşturmasına olanak tanıyan basit bir yüksek getirili yatırım programlarına dayanmaktadır.

Blockchain temelli ve merkezi olmayan bir çok kredi platformuda vardır. Bunlarda borç alıp vermeyi tamamen merkezileştirmeye yarayan bazı unsurlar içeriyor. Ayrıca bunların borçlanmasında mesafeyi önemsizleştirerek herkesin eşit koşutllarda imkanlardan faydalanabilmesini sağlıyor.

Lendroid yep yeni bir blok zinciri teknolojisi tabanlı borç verme platformudur ve tamamen merkezsiz bir kredi bileşenlerini marjin ticaretinden almaktadır. Lendroid, merkezi olmayan kredileri, marj ticaretini ve satışı kolaylaştırmayı amaçlayan açık bir protokol platformudur. Lendroid, Ethereum blockchain zincirinden açığa satışlara ve kiralamalara imkan veren, güvenli, bağımsız, açık bir protokol bir platformdur.

Lendroid geliştiricileri platformlarını geliştirmek için gereken fonları üretmek için bir ilk para arzı başlatmaya hazırlanıyor. Bu sayede taraftarların ve yatırımcıların projenin ilk aşamalarını kullanmalarına izin vermektedir.

Nasıl Çalışır?

Bu projenin çıkış noktası oldukça önemli. Lendroid platformu küresel bir ortak kredi havuzu oluşturarak çağdaş merkezi değişimin karşı karşıya bulunduğu mevcut sorunları çözmeyi amaçlıyor. Bu kapalı zincir (off-chain) altyapısı iki farklı teşvik katılımcısı türü tarafından desteklenmektedir: Relayer ve Wrangler.

Lendroid platformu, kredi borç vereceklerin sunduklarını, daha sonra bu teklifi marj ticaretinde yararlanmak isteyen tüccarlarla eşleştirmek için çalışan Relayer aracılığıyla global bir borç verme havuzuna katılmalarına olanak sağlar. Tüccar bu sayede kar elde edebilir ve aldıkları krediyi geri ödeyebilir.

Lendroid platform mimarisinde Relayler çok önemli bir rol oynamaktadır. Relayler, alacaklılar ve tüccarlar için ortak buluşma noktasıdır ve Lendroid blok zincirinin merkezsiz mimarisinde dövizin likidite sağlamasını üstlenecektir. Rayer  bütün kredi fırsatlarını yönetir, arabirimleri gösterir ve hem sipariş defterlerinin yönetilmesini ve kaydedilmesini sağlar.

Daha öncede belirttiğim gibi Relayer işlevi bu sistem için çok önemli yere sahiptir  ve platformunun çalışmasının en önemli parçasıdır ve bu nedenle, global kredi havuzuna tam erişime sahiptirler. Tüm toplu kredi teklifleri, Lendroid protokolünde aktif olan tüm bağlayıcılar ile birlikte kayıt edilir.

Birazda Wrangler‘den bahsedecek olursa eğer; Lendroid protokolünde bir diğer teşvik unsurudur. Bu aktör yoğun hesaplamalarda yardımcı olmak ve marjin hesaplarını izlemek için tasarlanmıştır. Wrangler, tasfiye seviyesinde terminal hesaplarını izleyerek ve “sürükleyerek” Lendroid ekosisteminin sağlığını koruyor. Bu süreç aynı zamanda Wranglers’ın alacaklıların çıkarlarını korumasına da izin verir.

Tüm bu aktörler borçlunun Lendroid platformuna bir kiralama hesabına dijital parayı sunabileceği bir ortam yaratıyor. Borçluya bu sermayeyi veren borç veren, akıllı sözleşmelere programlanmış krediler için özel şartları içeren akıllı bir sözleşme yapmaktadır.

Borç verene ve borç alan tarafından verilen şartlar uyuşursa, Lendroid protokolü akıllı bir sözleşme uygular. Bu işlem teminatı kilitler ve fonları borç alacak kişiye bırakır. Kredi yükümlülükleri borçlu tarafından karşılandığında, teminat otomatik olarak açılır. Borçlunun temerrüde düşmesi durumunda ya da teminat, üzerinde anlaşmaya varılan kredinin altına düşerse teminat otomatik olarak tasfiye edilir.

Takım

ICO Bilgileri

Lendroid Destek Token (LST) ERC20 uyumludur. Bu token protokolden yararlanabilmek ve katılımı teşvik etmek için üretilmiştir.

Lendroid platformu ERC20 tabanlı bir token ile uyumlu olduğu için, krediye karşı çeşitli teminat olarak çeşitli varlıkların kullanılması mümkündür. Tüccarlara aynı zamanda farklı ERC20 tabanlı token kombinasyonları kullanma olanağı da verilir. Topluluk yönetimi, protokolün tokenlerinin mevcut oynaklığına bağlı olarak tokeni desteklemesine veya desteğini kaldırmasına izin verecektir.

Bu tokenlerin %40’ı ico’da satılacaktır, % 20’si Lendroid takımına, % 20’si erken yatırımcılara ve danışmanlara ve % 20’si ise ortaklara, topluluklara ve ödül için dağıtılacaktır.

Token Satışı: 19 Şubat — 23 Şubat 2018

Token simgesi : LST

Token tipi: Ethereum ERC-20

ICO Fiyatı:1 ETH=48.000 LST

Toplam Token Sayısı: 12,000,000,000

Satılacak Token Miktarı: % 40

Kabul edilen para birimi: ETH

Hard cap: 5000 ETH

Detaylı bilgi için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz;

Website: https://lendroid.com/

Teknik inceleme: https://lendroid.com/assets/whitepaper-margin-trading.pdf

Twitter: https://twitter.com/lendroidproject

Medium: https://blog.lendroid.com

Telegram: https://t.me/lendroidproject

Reddit: https://www.reddit.com/r/lendroidproject

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


14 yorum

 1. Avatar Senem Aksevim dedi ki:

  eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor.

 2. Avatar Ahmet Raşit Akoğuz dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler için teşekür ederim.

 3. Avatar Eyüp Orhun Fındık dedi ki:

  Bu projeyi bende yakından izliyorum. ICO sürecine dahil olmak istiyorum. Çok faydalandım. Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.

 4. Avatar Mercan Bağçivan dedi ki:

  Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.

 5. Avatar Pekcan Aksöz dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 6. Avatar Emre Ayberk Akfırat dedi ki:

  Bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara karlı bir yatırım seçeneği gibi duruyor.

 7. Avatar Filiz Şen dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 8. Avatar Ayşe Neslihan Daşdemir dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 9. Avatar Karanalp Dursun dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler. Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler mevcut

 10. Avatar Refiye Seda Dalyaprak dedi ki:

  Tartışmasız destek verilecek projelerden biri olarak gördüm. Yatırım yapmayı düşünüyorum. Uzun zamandır beklediğim projelerden.

 11. Avatar Esat Erdem Daniş dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 12. Avatar Aykanak Ağıroğlu dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 13. Avatar Saliha Cana Dıvarcı dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 14. Avatar Muhammed Bazit Deliloğlu dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.