MediChain: Blockchain tabanlı sağlık platformu

 Post Views: 2779

Merhaba bugün sizlere sağlık alanında oldukça yeni bir teknoloji olan MediChain platformundan bahsetmek istiyorum. Gelişen çağ ile birlikte dijital dünyaya karşı artan duyarlılığın da etkisiyle birçok gereksinimde beraberinde geldi.

Diğer bütün alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da gizlilik ilkesinin sisteme üst düzeyde dâhil edilmesini isteriz. Kullandığımız birçok ilacı aklımızda tutmamız mümkün olmamakla birlikte, dünyanın başka bir yerinde kendimizi kolaylıkla ifade edebilmemiz çok mümkün olmamaktadır.

Ya çeşitli evrakları yanımızda taşımamız kendimiz çeşitli güvenlik tedbirleri alarak verileri saklamamız gerekir. Ya da daha kolay bir sisteme dahil olmak isteriz. İşte tam bu kısımda sizleri hayatı kolaylaştıracak ve dinamik bir yaklaşım çerçevesinde oluşturulmuş olan MediChain Platformu ile tanıştırmak istiyorum.

MediChain Nedir?

MediChain merkezi olmayan ve aynı zamanda Blokchain tabanlı sağlık alanında yeni bir çağ yaratacak bir sistemdir. Genel olarak bir problemden bahsedecek olursak hastaların sağlık verilerinin düzenli bir şekilde kayıt altına alınmaması hayati tehlikelere yol açabilmektedir.

Basit bir örnekle durumu daha da betimleyecek olursak, aniden hastaneye kaldırılan ve kan takviyesine ihtiyaç duyulan bir hastanın daha önce kan grubunun tıbbı kayıtlarda bulunmaması oldukça fazla zaman kaybına sebebiyet verecektir. Bunun gibi birçok örnekten bahsetmemiz mümkündür.

Yine önceki sağlık bilgileri tıbbı kayıtlarda bulunmayan birçok hasta içinde kayıtların bulunmaması halinde çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınacaktır. Tıbbi kayıtların oldukça hassas ve bir o kadarda gizlilik esasına dayalı olması gerektiği yaklaşımında olan MediChain Platformu, sistemini de bu doğrultuda oluşturuyor.

Bireylerin dünyanın herhangi yerinde sağlık verilerine rahatlıkla ulaşma kolaylığının yanı sıra bu bilgilerin kişiye özel ve gizli olduğu da göz önünde bulundurulduğunda MediChain Platformunun hayatımızdaki yerinin olmazsa olmaz olduğunu söylememiz yerinde bir tabir olacaktır.

MediChain Platformu geleneksel yaklaşımların ötesinde bir anlayışla karşımıza çıkmaktadır. Sağlık verilerinin güvence altına alınmasının yanı sıra, kişisel bilgilere ulaşım konusunda da çözüm süreci geliştirilerek, gizlilik esası öngörülmüştür ve yabancı kişilerin verilere ulaşım hakkı ortadan kaldırılmıştır.

MediChain Platformu bütün bu problemleri ortadan kaldırmakla birlikte bir öngörü yaklaşımı çerçevesinde sistemini oluşturarak doğabilecek bütün güvenlik açıklarını da önceden belirlemiştir. Bu sayede çeşitli dolandırıcılık, sahtekarlık gibi olumsuzluklarında önüne geçmiştir.

MediChain Platformunun Blokchain tabanlı olması sistemi daha güvenli ve geçerliliği yüksek hale getirmiştir. Bir sistemin geçerliliğinin ve güvenilirlik katsayısının yüksek olması olmazsa olmaz özelliklerdendir ve hepimizin de bir sistemden öncelikli beklentisidir.

MediChain alanında bu denli önemli kılan yalnızca EMR konusunda yenilikleriyle değil platformu diğerlerinden daha önemli kılan ihtiyaçları giderme, hastalıklara çözüm süreçleri geliştirme gibi yaklaşımlarıyla da gündemde olmasıdır.

EMR sistemi oldukça önemli olmasına karşın kullanırken tabi tutulan ücretlerden ötürü kendimizi sistemin içinde dâhil hissedemeyiz. MediChain bu konuda kafamızdaki soru işaretlerini tamamen kaldırarak, bu Platform sayesinde hastalar tıbbi kurumlarda EMR sistemini kullanılırken herhangi bir ücrete tabi tutulmayacak.

Dünya Sağlık Örgütünün verileri göz önünde bulundurulduğunda karşılaşılan ilk on hastalıklara karşı çözüm süreci başlatması da projeyi önemli hale getirmiştir.  MediChain Platformunun EMR sisteminde sağlık verilenin kayıtları bulunan hastalar çeşitli hastalıklarına çözüm bulmak adına isim gereksinimi olmadan bilgilerini paylaşabileceklerdir.

Medichain Token

MCU MediChainin resmi tokenidir. Ön satış işlemlerinin 15 Eylül 2017 tarihinde başlayacağı belirtilmiştir. Asıl satış işlemlerinin ise 1 Mart 2018 tarihinde başlayacağı ve 1 Mayısta sona ereceği belirtilmiştir. MediChain Token’ına sahip olduğunuz takdirde birçok avantajı da beraberinde yaşayacaksınız.

MCU indirimlerinden yararlanarak işlemlerinizi daha cüzi miktarda halledebilecek, tıbbi araştırma ve veri konularında ücrete tabi tutulmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz bunun gibi birçok avantajdan bahsetmemiz mümkündür. Lütfen daha fazla bilgi sahibi olmak için web sitesini ziyaret ediniz. https://medichain.online

Toplam gösterge: 100.000.000 MCU

Satış Öncesi Maksimum % 6.5

Halka Arzın % 40’ı

Ortak Fonu % 15

Ekip ve kurucu Fon % 18

Danışmanlar % 6,5

Tıbbi Veri Fonu % 10

Bounty 4%

Takım

MediChain Platformu’nun CEO’su ve Kurucuu Dr. Mark Baker’dir.Takım üyeleri incelendiğinde hepsinin kendi alanında oldukça uzman olduğunu söylememiz doğru olacaktır.  Takım halinde profesyonel bir iş çıkarmak isteyen ekip bir araya gelerek projeyi sağlıklı bir şekilde en üst düzeye çıkarmayı hedeflemektedir. Takım üyelerinin alanları ve uzmanlıkları ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde de projenin sağlıklı bir şekilde yükseleceğini söylememiz yerinde olacaktır.

Dr Mark Baker, CEO and Kurucu

Katy Blackwell, Takım Müdürü

Samuel Dare, Blok Zinciri Mühendisi

Giannis Stathopoulos, İş ve Operasyon Geliştirme

Mark Shorter, Yaratıcı Direktör / UX Tasarımcısı ve Uzmanı

Naomi Ellis, Halkla İlişkiler Uzmanı ve Tasarımcısı

Yilin (Linda) Wen, İş Geliştirme

Matt Ganeles, İş Geliştirme

Rob Moya, UX/UI Tasarımcısı ve Geliştirici

Augustín Cassani, Blok Zinciri Mühendisi

Boris Shevchenko, Ethereum Mühendisi ve Web tasarımı

David Forbes, Software Geliştirici

Aizhan Seraly, Uluslararası İlişkiler ve İş Geliştirme

Akhila Nandanavanam, Trafik Yönetimi

Ron Cafferky, İş Geliştirme

Raúl van Riezen, İŞ Geliştirme&Finans

Youli Pan, İş Geliştirme

Skye Bye, İnsan Kaynakları Assistanı

Pedro Silva, İş Geliştirme

Yol Haritası

Sonuç

Sonuç olarak kısaca projenin genel hatlarından bahsedecek olursak, proje sağlık alanında geliştirdiği çözüm süreçleri ile hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olacaktır. Bu proje sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, sağlık verilerinize kolayca ulaşabilecek, araştırmaları ve sizin için önemli olan tedavi süreçlerinden yararlanabilecek, tüm bunlarla birlikte gizlilik ilkelerinin de göz önünde bulundurulmasıyla kolay kullanımının da artısıyla kendinizi oldukça projenin içinde dahil hissedeceksiniz. Lütfen MediChain Platformunu yakından takip etmek ve daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıdaki linklerden projeyi takip ediniz.

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz;

Web Sitesi: https://medichain.online/

ANN Thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2798374

Program Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2799707.0

Facebook: https://www.facebook.com/MediChain.Online/

Twitter: https://twitter.com/MediChainOnline

Telegram: https://t.me/medichainonline_group

LinekdIn: https://www.linkedin.com/company/11419809/

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


38 yorum

 1. Avatar Dalay Derya dedi ki:

  Bu ico çok enetersan. bence tutacak bir fikir.

 2. Avatar Mügenur Ahmet dedi ki:

  Yakın zamanda hedefine ulaşacak bir proje. Ayrıca yazı da çok bilgilendiriciydi. Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

 3. Avatar Tubanur Dereli dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 4. Avatar Elif Kevser Eroğlu dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bu bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca bu da güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık..

 5. Avatar Neslihan Büşra Esat dedi ki:

  Bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara karlı bir yatırım seçeneği gibi duruyor.

 6. Avatar Özgen Baka dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 7. Avatar Fetullah Davutoğlu dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 8. Avatar Sarper Akış dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar. Çünkü tutacağa benziyor. Çok güzel yazı hazırlayana da teşekkürler.

 9. Avatar Delal Abdullatif Abzak dedi ki:

  Bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara karlı bir yatırım seçeneği gibi duruyor.

 10. Avatar Burak Karaman dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 11. Avatar Ercüment Akıncılar dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 12. Avatar Bahar Özlem Albaş dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 13. Avatar Mehmet Kemal Dengizek dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 14. Avatar Burak Tatkan Altıntaş dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

 15. Avatar Alphan Ekercan dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 16. Avatar Karanalp Dursun dedi ki:

  Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.

 17. Avatar Semina Aktuna dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. yatırımı erken yapıp bonus almak mantıklı.

 18. Avatar Mercan Bağçivan dedi ki:

  Ayrıntılı ve güzel yazı için çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. Para yatırmak için araştırmak lazım. İyi çalışmalar

 19. Avatar Cem Ozan Erim dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 20. Avatar Neslihan Büşra Esat dedi ki:

  Bu projeyi bende yakından izliyorum. ICO sürecine dahil olmak istiyorum. Çok faydalandım. Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.

 21. Avatar Oktay Fatih dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 22. Avatar Elif Kevser Eroğlu dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 23. Avatar Merve Ece Altıok dedi ki:

  gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş elinize sağlık. umarım herkes bu yazıyı okur. Çünkü proje çok enterasana benziyor.

 24. Avatar Abdullah Mert Erol dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 25. Avatar Bahar Özlem Albaş dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Son tarihi kaçırmamak lazım çünkü bu proje favori.

 26. Avatar Firuze Dönder dedi ki:

  Günümüzün en sağlam kriptopara projelerinden birisi olmuş. eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor. sağolasın.

 27. Avatar Ayşe Durlanık dedi ki:

  Yakın zamanda hedefine ulaşacak bir proje. Ayrıca yazı da çok bilgilendiriciydi. Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

 28. Avatar Hiba Alpuğan dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 29. Avatar Saliha Cana Dıvarcı dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 30. Avatar Hanife Nur Erkovan dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 31. Avatar Hanife Nur Erkovan dedi ki:

  Bu proje bir çok kullanıcıyı mutlu edecek ve bunu başarırken de kazandıracak bir proje. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 32. Avatar Rafi Akaş dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 33. Avatar Arslan Erzurumlu dedi ki:

  Güzel yazı, kripto para piyasası giderek gelişiyor ve her geçen gün yeni projeler çıkıyor. sizde bunun gibi projeleri bize sunuyorsunuz.

 34. Avatar Rafi Akaş dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 35. Avatar Mehmetcan Akay dedi ki:

  Projenin fikri oldukça güzel bir fikir ile yola çıkmış. Ayrıca ekip deneyimli ve para toplama konusunda yenilikler ve çözümler getirecek.

 36. Avatar Selman Erkoşan dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 37. Avatar Servet Akçagunay dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 38. Avatar Zeynep Büşra Derdemez dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?