OEL Foundation: Blockchain tabanlı lojistik platformu

 Post Views: 1637

Küreselleşen dünya artık tahmin ettiğimizden çok daha küçülmüştür. Teknolojinin yardımıyla dünyanın uzak noktalarına ulaşmak basit bir hale gelmiştir. Bu sayede artık bütün şirketler küresel pazara girebilmekte ve ürettikleri ürünleri dünyanın her yerinde satabilmektedirler. Bu alanda Lojistik hizmetlerinin geliştirilmesi son derece önemli rol oynamaktadır. Mevcut şirketlerin daha verimli bir iş akışı sağlaması için iyi bir tedarik zincirine ve lojistik desteğine ihtiyaç duymaktadırlar. Yapılan tahminlere göre lojistik sektörünün 2021 yılında 15.5 trilyon dolar gibi çok büyük rakamlara ulaşması beklenmektedir. Ancak şuan ki mevcut sistemlerde güvenlik ve şeffaflık konusunda sıkıntılar olmaktadır. Bugün size bahsedeceğim OEL projesi Lojistik sektörü ve blok zinciri teknolojisi birleştirerek bu sektöre yepyeni bir soluk getirmektedir.

OEL Vakfı, Open Enterprise Logistics (Açık kurumsal lojistik) ekosistemi için kar amacı gütmeyen Hong Kong merkezli bir kuruluştur. OEL ekosistemi içerisinden açık kaynaklı OEL Kurumsal Mimarisi, OPN tokeni ve OEL ittifakının üyelerini kapsamaktadır. Kuruluş, kurumsal lojistik uygulamaları için blockchain teknolojisini kullanmayı amaç edinmektedir. Blok zinciri teknolojisi ile malların hareketini güvenli ve şeffaf bir şekilde izleyebilmek mümkün kılacaktır.

OEL Vakfı, küresel tedarik zinciri sektörüne çok büyük yenilikler getirmeyi hedeflemektedir. Bunun için blockchain teknolojisini kullanarak ucuz, güvenli ve verimli bir platform oluşturmayı hedeflemektedir. Blok zinciri teknolojisi kullanarak dağıtılmış defter teknolojisine geçiş yapılacak olan OEL platformunda; kağıtlarda kaydedilen belgelerin dijital olarak kaydedilmesine olanak sağlayarak taşımacılık endüstrisini güçlendirmek hedeflenmektedir. Bu sayede taşımacılık endüstrisinin günümüz teknoloji çağına adapte olmasını ve çağın gereksinimlerini karşılaması planlanmaktadır.

Platformun Avantajları
 • Aracısız işlem yapma imkanı. Blockchain teknolojisi kullanarak direk ödeme imkanı sağlar ve aracıları ortadan kaldırır.
 • Asla değiştirilemeyen, şeffaf ve herkese açık, tamamen denetlenebilir bir kayıt defteri sağlar.
 • Akıllı sözleşmelerin etkin kullanımı ile otomatik bir şekilde ve çok hızlı belge ve para transferi.
 • Brokerlera olan bağımlılığın ortadan kaldırılması.
 • Piyasada sürekli nakit akışı ve likidite sağlanır.
 • Nesnelerin İnterneti (IoT) tekonolojisi ile yakın takip imkanı
 • Verilere ilişkin bilgi paylaşımına yönelik mikro ödül sistemi, tedarik zincirinin katılımcıları arasında daha fazla katılım ve kalite sağlar.

Şirketlerdeki taşınacak olan malların, taşıtların ve tedarik zinciri işinde çalışan tüm çalışanların sürekli olarak izlenmesi için Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının ekosisteme entegre edilmesi planlanmaktadır. Bu sayede bir çok veriye anında ulaşma imkanı sağlanabilir. Ürünlerin sıcaklığı, hava durumu, araç performansları gibi bir çok veriyi izleyebiliriz. Taşımacılık için önemli olan bu tip veriler ile malların sorunsuz bir şekilde taşınması sağlanacaktır.

OEL Vakfı, her biri organizasyon içinde kendi özel erişim seviyelerine sahip üç üye seviyesi oluşturmuştur. Bunlardan genel üyeler, premium üyeler ve kurumsal konsey üyeleri sayılabilir.

Takım

ICO ve Token Bilgileri

Platformun kendi tokeni OPN token olacaktır. ERC 20 tabanlı olacak olan bu token Ethereum blokchainini kullanacaktır.

Token adı OPN
Token tipi Ethereum ERC20
Satılacak token miktarı 32.400.000 OPN (% 32,4)
ICO Fiyatı 1 OPN = 0.50 dolar
Softcap 4.000.000 USD
Hardcap 15.000.000 USD
 Sonuç

OEL Vakfı, yakın gelecekte daha uygun maliyetli, şeffaf ve verimli bir tedarik zinciri sistemi sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun için yeterli denilebilecek tecrübe ve bilgiye sahip gibi görünmektedirler. Blok zinciri teknolojisinin geleceği parlak olan taşımacılık sektörüne entegre edilmesi oldukça mantıklı ve pratik bir fikir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu projenin parlak bir geleceğinin olduğunu düşünmekteyiz.

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek aşağıdaki linkleri ziyaret edin;

Website: https://oel.foundation/

Whitepaper: https://oel.foundation/assets/whitepaper/oel_foundation_whitepaper_v1.0.pdf

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4437016.0

Facebook: https://www.facebook.com/OELFoundation/

Twitter: https://twitter.com/OELFoundation

Telegram: https://t.me/OELFoundation

My Bitcointalk Profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


7 yorum

 1. Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Çok faydalandım. teşekkürler.

 2. Mustafa Gür dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 3. Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim.

 4. Burcu Kahraman dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum.

 5. Mustafa Gür dedi ki:

  Çok güzel yazı tşkler

 6. Alya Denizgünü dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar.

 7. Batıray Eski dedi ki:

  Yakın zamanda hedefine ulaşacak bir proje

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.