Robotina: Blockchain tabanlı enerji platformu

 Post Views: 1951

Geleceğin yenilikçi projelerin arasında Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Blok Zinciri (blockchain) teknolojisi yer almaktadır. Bu teknolojik gelişmeler insanlık tarihi için çığır açacak ve büyük bir inovasyona neden olacaktır. Bugün size bahsedeceğim Robotina platformu ise bu iki projeyi birleştiren çok farklı bir proje.

Robotina yeni kurulmuş bir şirket değildir. Slovenya merkezli olan şirket 1990 yılında kurulmuştur ve hali hazırda otomasyon ve kontrol teknolojisini ile ilgilenmektedir. Nesnelerin İnterneti (IoT) yine bu şirketin ilgilendiği alanlardandır. Bu teknolojiyi geliştirmek üzere çalışan şirket ayrıca bulut yazılımlar ve diğer çeşitli teknolojik çözümleri kullanmaktadır.

Robotina zaten farklı sektörlerde kendini kanıtlamış, üstün bir hizmet anlayışı içerisindedir. Bunun temeli tabiki şirket çalışanlara dayanmaktadır. Şirket çalışanları mesleki olarak üst seviyedir ve tecrübe bakımında da alanlarında oldukça deneyimlidirler. Bu şirketin emin ellerde olduğunu  rahatlıkla söyleyebiliriz.

Robotina uzun zamandır zaten faaliyette olan bir şirkettir. Alanındaki uzmanlığı bir çok başka şirketlerle paylaşmış ve sinerji sağlanmıştır. Bu şirketlerden en çok bilinenleri arasında Hitachi ve Panasonic sayılabilir. Bunlar dışında da oldukça fazla şirketlerle çeşitli ortaklıklar yapmış ve iş birliği kurmuştur.

Robotina Platformu

Robotina platformunun esas amacı enerji yönetimi için çözümler sunmaktır. Bu sektöre yüksek teknolojik çözümleri bir araya getirerek inovasyon yapmayı tasarlamaktadır. Nesnelerin İnterneti (IoT) ögeleri ve Güç Platformundan (PP) oluşan bu platformda Akıllı Kurallar, Yapay Zeka ve Blockchain gibi en son teknolojileri birleştiren ve bulut altyapısında çalışan bir ekosistem oluşturulmuştur.

Robotina, enerji kullanımını azalmayı hedeflemektedir. Bunun dışında da enerji tüketimini optimize ederek enerji emisyonlarını azaltmakta bu platform için önemlidir. Çünkü bu sayede çevrenin korunması ve sürdürülebilir bir enerji kazanımı sağlanabilir.

Aslında bakılırsa bu proje o kadarda yeni sayılmaz. Halen faaliyette olan Robotina, son derece etkili bir şekilde çalışmaktadır. Şimdiye kadar bir çok testten geçirilmiş ve onaylanmıştır. Bu ekosistem sayesinde % 10-20’ye varan enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

Robotina’nın hedefi, 2020’ye kadar dünyanın önde gelen uzman kontrol cihaz ve sistem sağlayıcılarından birisi olmaktır. Bu iddialı hedefe ulaşmak için şirket çok çeşitli yatırımlar yapmıştır.

 1. Cybro-I, II ve III (2018 1. çeyreği):  Herhangi bir potansiyel problemi verimli bir şekilde düzeltmek ve çözebilmek için donanım ve yazılımını kullanan dağıtılmış bir kontrol sistemidir. Bu sistem programlanabilen ilk IoT kontrol ünitesi olarak da nitelendirilebilinir.
 2. SMIP: Bulut(SaaS): Sensörler ve internet arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan Cybro kontrol cihazları ile iletişim kuran bir platformdur.

Robotina ve Rakipleri

Rakipleri Power Ledger ve WePower sayılabilir ama bu şirketler alanlarında sadece 2 yıldır faaliyet göstermektedir. Ancak Robotina yaklaşık 27 yıldır faaliyet göstermektedir. Robotina WePower’a göre daha yüksek bir optimizasyon oranına sahiptir.

Robotina Power Ledger WePower
Üretim Evet Geliştiriliyor Geliştiriliyor
Uygulanan Teknolojiler 1.Blockchain

2. Nesnelerin İnterneti (IoT)

3. Yapay Zeka

1. Blockchain 1. Blockchain
Kendine ait Akıllı Şebeke ve  Ar-Ge Evet Yok Yok
İş Takibi Evet Yok Yok
Proje Kavramı Enerji Maliyetlerini kontrol etmek, yönetmek ve azaltmak için IoT Çözümleri, Enerji ticareti ve hizmetleri Birlikte çalışabilir enerji

Ticaret platformu

Kitle fonlaması

Yenilenebilir projeler

Patentler Evet Yok hayır Yok hayır

Robotina , en yenilikçi akıllı bağlantılı çözümleri ve teknolojileri geliştirerek ve kullanarak, enerji yönetimi piyasası için oyunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Takım

ICO ve Token Bilgileri

Robotina Platformunda kullanılacak olan toke  Robotina Utility token (ROX)’dir. İç işlemlerde bu token kullanılacaktır. Bu tokenden başka olarak, diğer kripto paralar ve gerçek paralar ile de Robotina platformunda hizmet ve ürün alınabilecektir. Ama bu token kullanımını özendirmek amacıyla ROX kullananlara % 3’lük özel bir indirim uygulanacaktır. Diğer ödeme yöntemlerinden elde edilen gelir ROX’a dönüştürülecektir ve ödüllerin topluluğa paylaşımı söz konusu olacaktır.

 • Token Sembolü: ROX
 • Token Türü: Eteryum
 • ICO Başlangıç Tarihi: 21-03-2018
 • ICO Bitiş Tarihi: 30-04-2018
 • Toplam üretim: 815.000.000
 • En düşük katılım: 0.5 ETH
 • Soft cap: 10 milyon dolar
 • Hard cap: 28.5 milyon dolar

Projeye dahil olmak ve proje hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak için lütfen aşağıdaki linkleri ziyaret etmeyi unutmayınız.

Website: https://www.robotinaico.com

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2991185.0

Facebook:  https://www.facebook.com/robotinaico/

Twitter:  https://twitter.com/robotinaico

Telegram:  https://t.me/RobotinaICO

Medium:  https://medium.com/@robotinaico

Bountyhive Adress: https://bountyhive.io/r/truncus

My Bitcointalk Adress: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


15 yorum

 1. Avatar Alçiçek Bad dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor.

 2. Avatar İclal Akkoyun dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı, teşekkürler.

 3. Avatar Tutkum Ahmadı dedi ki:

  guzel bilgileriniz icin teşekurler

 4. Avatar Latife Fatin dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı, teşekkürler.

 5. Avatar Nadire Erbul dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 6. Avatar Özgen Baka dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bu bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca bu da güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık..

 7. Avatar Elif Tuğçe Altaş dedi ki:

  Ayrıntılı ve güzel yazı için çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. Para yatırmak için araştırmak lazım. İyi çalışmalar

 8. Avatar Sevinç Ak dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 9. Avatar İrfan Anıl Fındıkçı dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 10. Avatar Ergün Değirmendereli dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

 11. Avatar Osman Akbak dedi ki:

  Bu proje bir çok kullanıcıyı mutlu edecek ve bunu başarırken de kazandıracak bir proje. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 12. Avatar Atahan Adanır dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 13. Avatar Oktay Fatih dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 14. Avatar Rima Altıparmak dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 15. Avatar Orhan Kolay dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.