Swachhcoin: Merkezi olmayan atık yönetimi ekosistemi

 Post Views: 2645

Blok zinciri teknolojisin çeşitli endüstrilerde kendisine yer bulduğunu bir çok kez söylemiştik. Ancak blok zinciri teknolojisin henüz yer almadığı bir kaç sektör daha var. Bunlardan birisi de atık ve geri dönüşüm sektörü. Yeni bir proje olan Swachhcoin, merkezi olmayan atık yönetimi ekosistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Daha önce benzer örneklerini göremeyeceğimiz bu projeyi şimdi daha yakından inceleyelim.

Swachhcoin nedir?

Swachhcoin, atık yönetimi endüstrisinde bir çok teknolojik gelişmeleri entegre ederek devrim yaratmak istemektedir. Bu teknolojiler arasında; blockchain teknolojisi, IoT, uyarlanabilir zeka, geniş veri ve diğer ileri teknolojiler sayılabilir. Amaç, küresel evsel atıklardan değer yaratmayı en üst düzeye çıkarmaktır. Açıkçası, modern dünyamızda atık yönetimi giderek daha önemli bir konu haline geliyor. Çünkü çok fazla atık üretiyoruz ve tüm bu atıkların güvenli bir şekilde depolanması veya saklanması gerekmektedir. Swachhcoin, atık yönetimi endüstrisinde karlılığı ve verimliliği artırırken bu sorunu ele almayı amaçlamaktadır.

Nasıl Çalışır?

Swachhcoin insanları atıklarını doğru bir şekilde işlemek için para kazanmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Çünkü insanları teşvik etmeden yapmasını beklemek çok mantıklı değildir. Bu amaçla, Swachhcoin yönetim endüstrisini optimize etmek için büyük veri, blok zinciri teknolojisi, uyarlanabilir zeka, nesnelerin interneti (IoT) ve diğer teknolojiler kullanan küresel bir ekosistem oluşturacaktır. Atıklar bu ekosistemin kendi tokeni olan Swachh token’in kullanımı etrafında dönecektir.

Swachhcoin platforunda bir çok özellik vardır;

 • Swachhcoin Büyük Veri – Swachhcoin Big Data veya SWATA, atık endüstrisi için tasarlanmış ve değiştirilmiş büyük, özelleştirilebilir bir veri uygulaması” olarak tanımlanmaktadır.
 • Swachhcoin DApp – Bu platformun uygulaması veya SWAPP, kullanıcılara kolay ve kullanışlı bir işlem deneyimi sunan, cüzdan kullanıcı arabirimi ve en son SWBIN konum bilgileridir.
 • Swachhcoin Çöp Kutusu – SWBIN, Swachhcoin tarafından tasarlanan bir çöp kutusudur. Bu kutuların “yüksek verimli atık bertarafı sağlayan farklı özelliklere” sahip olacağı belirtilmiştir.
 • SWIoT – Swachhcoin, atık yönetim endüstrisini optimize etmek için IoT (Nesnelerin İnterneti) sensörlerini kullanmak üzere tasarlanmış özel bir IoT uygulamasıdır.
 • Blok Zinciri – Bu platform blockchain teknolojisine dayanacaktır.

Swacchcoin’in Avantajları

Swachhcoin tarafından sunulan platform bir çok özellik olarak benzersizdir. Şu anda mevcut olan diğer atık yönetim platformlarının hiçbiri Swachhcoin gibi değildir. Platformun benzersiz özelliklerden bazıları şunlardır;

 • Geleneksel olarak insanlar kendi atıkları için para öderler. Ancak bu proje ile kullanıcılara atıklarını yönetmek için parasal teşvik verilir.
 • Atıklar işledikten sonra 20’den fazla çıktı üretilmektedir.
 • Dört gelişmiş teknoloji kullanılarak, teknolojik devrim yaratılmaktadır.
 • Gerçek para ve tokenler ile alım satım işlemleri yapılabilir.
 • Platform tamamen özerk bir yapıda olacaktır.

Yukarıda bahsedilen temel özellikler bu platformu diğer tüm mevcut platformlardan daha iyi bir hale getirmektedir. Ayrıca bu platformun kurmuş olduğu ortaklıklar ve profesyonel geliştirme ekibi, bu platform üzerinde avantaj sağlamaktadır.

Takım

Yol Haritası

ICO ve Token Bilgileri

Swachhcoin, öncelikle yerel halklara parasal teşvik sağlamak için kullanılacak bir token oluşturarak atık yönetiminde yeni bir soluk getirmeyi planlamaktadır. Atık işleme endüstrisi, bu ekonominin temelini oluşturmaktadır.

 • Token simgesi: SCX
 • Token fiyatı: Pre-ICO: 1 SCX = 0.04 ABD doları, ICO: 1 SCX = ABD doları
 • Platform: Ethereum
 • Kabul edilen para birimleri: BTC, ETH, XPR, LTC, Tron, Monero..
 • Toplam token sayısı: 400 milyon
 • Satılacak token sayısı: 276 milyon
 • Soft cap: 5,000,000 ABD doları
 • Hard cap: 18,000,000 ABD doları
 • Satılmayan tokenler: Yakılacak

Sonuç

Swachhcoin platformu atık yönetimi alanında güvenilir, şeffaf ve tamamen özerk bir ekosistemdir. Swachhcoin atık yönetimi verimliliğini vaat etmektedir. Şirket, atık yönetimi endüstrisini daha verimli hale getirmek için blockchain teknolojisini, IoT sensör verilerini ve büyük veri işlemeyi kullanmayı amaçlamaktadır. ICO süreci devam eden proje şimdiye kadar oldukça büyük bir fon topladığını söyleyebiliriz. Sizde bu projeyi yakından inceleyin ve ICO yatırım fırsatını kaçırmayın.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

✅ Website: https://swachhcoin.com/

✅ Whitepaper: https://swachhcoin.com/whitepaper.pdf

✅ Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3034091.0

✅ Facebook: https://www.facebook.com/SwachhCoin-356957991424506/

✅ Twitter: https://twitter.com/swachhcoin

✅ Telegram: https://t.me/swachhcoin

✅ Medium: https://medium.com/@swachhcoin

✅ Instagram: https://www.instagram.com/swachhcoin/

✅ Reddit: https://www.reddit.com/r/swachhcoin/

✅ Github: https://github.com/SwachhCoin

✅ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/swachhcoin/

Author of article:

✅ Bitcointalk Username: truncus

✅ Bountyhive Username: https://bountyhive.io/r/truncus

✅ Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


5 yorum

 1. Avatar Taçmin Durmuşoğlu dedi ki:

  Tartışmasız destek verilecek projelerden biri olarak gördüm. Yatırım yapmayı düşünüyorum. Uzun zamandır beklediğim projelerden.

 2. Avatar Mükerrem Zeynep Ağca dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler

 3. Avatar Muhammed Bazit Deliloğlu dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler. Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler mevcut

 4. Avatar Güngör Erkin Egeli dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 5. Avatar Ezgin Dallı dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim. Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum. tarihleri takip etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.