4NEW: Blockchain tabanlı atık enerji platformu

 Post Views: 1786

Açıkça söylemek gerekirse günlük yaşantımızda kullandığımız bir çok cihaz nedeniyle elektriğe bağımlı hale geldiğimiz söylenebilir. Telefonlardan, bilgisayarlara, televizyondan, ütüye kadar bir çok örnek verilebilir. Bu elektriğin, çok yönlü ve kolay kontrol edilen bir enerji formu olmasından kaynaklanmaktadır. Bunların dışında otomobiller dahil bir çok ulaşım aracı da elektrikle çalışmaktadır. Bu yüzden seyahat ederken de elektriğe bağımlı olduğumuzu söyleyebiliriz. Tıp alanın da da elektrik önemli bir yere sahiptir ve elektrikle çalışan cihazlar tanı ve tedavinin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Kripto para madenciliği ve blok zincir işlemleri de önemli bir enerji harcanmasına neden olmaktadır. Ancak elektrik üretiminde sıkıntılar gün geçtikçe artmaktadır. Elektrik genellikle yenilemeyen kaynaklardan üretilmektedir. Üretimi çok önemli olan elektriğin üretimi için artık farklı yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bugün size bahsedeceğim 4New projesi, bu sorunlara çözüm üretmeye çalışan yenilikçi bir projedir.

4NEW platformu, blockchain teknolojisi ile entegre olan atık enerji arıtma tesisi olarak nitelendirilebilir. Bu özelliğinden dolayı dünyada ilk  olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’den örnek vermek gerekirse yıllık yaklaşık 31 milyon ton atık madde üretilmektedir. Dünya geneline ise 2.12 milyar ton atık madde üretilmektedir. Bunun ne denli büyük bir tüketim olduğunu görebiliriz. İşte bu atık maddeler suya ve organik maddeler arıtılırken enerji üretilebilmektedir. Atık maddelerle çalıştığı için çevre dostu platformdur. Üretilen enerji istenirse ülke şebekesine satılabilir ya da madencilik için kullanılabilir.

Kripto para dünyasında ki bir çok proje (özellikle madencilik yapılan) yüksek miktarda elektrik tükettiği için yoğun bir şekilde eleştirilmektedir. Geçen sene yapılan bir araştırmada bitcoin’in yıllık ortalama 32 TWh elektrik tükettiği gösterilmiştir. Ancak 4New projesi diğerlerinden farklı olarak elektriği bünyesinde barındıran dünyanın ilk kripto parası olacaktır. Bu ekosistem ile atık fazlalarını yok ettiği gibi aynı zamanda enerji açığı ve kripto paranın büyük enerji tüketimi gibi bazı blockchain gereksinimlerinin çözümüne yardımcı olması beklenmektedir.

Platformun Faydaları

Dünyada WTE olarak isimlendirilen atık maddelerden enerji üretimi, çok fazla atık madde üretiminin olduğu günümüz dünyasına dinamik bir çözüm sağlayacaktır. Küresel bir sorun olan atık maddeler kullanılarak, dünyadaki başka bir sorun giderilecektir. Bunun kulağa çok hoş geldiğini söyleyebiliriz. Enerji tesislerinin faydalarını özetleyecek olursak eğer;

 • Atıkların işlenmesi – WTE enerji santralinin 2019’da piyasaya sürülmesi planlanmaktadır. Bu tesiste saatte 10 megawatt’lık bir enerji üretimi olması tasarlanmıştır.
 • Ücretsiz enerji – Kripto paraların yol açmış olduğu enerji tüketimine çözüm olarak madencilik sapılması için enerji kaynağı yaratacaktır.
 • Blockchain – Platformun tokeni olan KWATT blok zincirindeki elektriği temsil edecektir. Bu tokenin ileride çok rağbet göreceğini düşünüyoruz.
 • Endüstriyel devrim – Daha önceki bahsettiğim özelliklerden ötürü bunun bir devrim olduğunu ve kripto para ve enerji sektörüne çok büyük yenilik getireceğini söyleyebiliriz.
Takım

Yol Haritası

ICO ve Token Bilgileri

4NEW platformunun kripto parası KWATT olacaktır. Ethereum ERC20 uyumlu olan bu token akıllı sözleşmeleri desteklemektedir. KWATT tokeni ile elektrik faturası ödenebilecektir. 4NEW kendi blok zincirini geliştirmektedir. Bu tamamlanmasından sonra mevcut token KWATT Coin ile değiştirilecektir.

 • Token adı: KWATT
 • Token tipi: Ethereum ERC-20
 • Toplam üretilen token satısı: 300.000.000
 • Fiyatı: 1 KWATT = 2 ABD doları
 • Kabul edilen para birimleri: ETH, BTC, USD, DASH, GBP
 • Soft cap: Zaten ulaşıldı
 • Hard cap: 75.000.000 ABD doları

Sonuç

Kripto paraların yüksek enerji tüketimine neden olması nedeniyle, enerji sektörüyle ilgili proje sayısı artmaktadır. 4New tarafından sunulan hizmetlerin faydaları göz önünde bulundurulduğunda, bunun sektörün kanayan yarası olan yüksek enerji tüketimine çözüm bulabileceğine inanıyoruz. Ekip üyeleri İngiltere’de yaşayan ve alanlarında yüksek deneyime sahiptir. ICO sürecinde şimdiden 43 milyon doların üzerinde para topladığı görülmektedir. Bu neden projelerini hayata geçirmelerinde herhangi bir sıkıntı yaşayacaklarını sanmıyoruz. Bu nedenle ICO sürecini ve bu yatırım fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Proje hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

Website:  https://4new.co.uk

Teknik İnceleme:  https://4new.io/wp-content/uploads/2018/07/4New_White_Paper_English-.pdf

Lightpaper:  https://4new.io/wp-content/uploads/2018/07/4NEW-Light-Paper_new.pdf

Facebook:  https://facebook.com/4newcoin

Twitter:  https://twitter.com/4newcoin

LinkedIn:  https://linkedin.com/company/4new

Medium:  https://medium.com/@4newcoin

Telegram:  https://t.me/joinchat/EgIZbBDLYGHlhtbSS58i-Q

Reddit:  https://www.reddit.com/r/4NEW/

Github:  https://github.com/muditgrover/4new-crowdsale

 

My Bountyhive Adress: https://bountyhive.io/r/truncus

My Bitcointalk Profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


28 yorum

 1. Avatar Ali Kara dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 2. Avatar Cevdet Demirel dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

 3. Avatar Nilüfer Bağlar dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.

 4. Avatar Ali Kaçar dedi ki:

  Güzel yazı, teşekkürler.

 5. Avatar Tuncay Acar dedi ki:

  Websitesi tasarımından ekibine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü basarili bir proje.

 6. Avatar Filiz Şen dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 7. Avatar Burak Karaman dedi ki:

  Elinize sağlık

 8. Avatar Ömer Buğra Alparslan dedi ki:

  Tesekkür ederim harika calisma olmus.

 9. Avatar Filiz Şen dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok faydası oldu yazınızın.

 10. Avatar Delal Abdullatif Abzak dedi ki:

  Çok güzel yazı tşkler

 11. Avatar Miraç Demırören dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim

 12. Avatar Dalay Derya dedi ki:

  Güzel yazı, teşekkürler.

 13. Avatar Merve Ece Altıok dedi ki:

  Günümüzün en sağlam kriptopara projelerinden birisi olmuş.

 14. Avatar Kerime Hacer Akıllı dedi ki:

  Teşekkürler

 15. Avatar Alphan Ekercan dedi ki:

  Bu projeyi bende yakından izliyorum. ICO sürecine dahil olmak istiyorum.

 16. Avatar Özgün Bahtıyar dedi ki:

  Bu projeyi bende yakından izliyorum. ICO sürecine dahil olmak istiyorum.

 17. Avatar Osman Sinan Devrim dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır. Bu güzel bilgileriniz için de teşekkür ederim.

 18. Avatar Recep Atasay dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. yatırımı erken yapıp bonus almak mantıklı.

 19. Avatar Fatma Özlem Acar dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 20. Avatar Miraç Demırören dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 21. Avatar Berker Akkiray dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 22. Avatar Müyesser Akyildirim dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 23. Avatar Ziya Doğramacı dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 24. Avatar Tuncay Acar dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 25. Avatar Merve Ece Altıok dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler

 26. Avatar Bedirhan Lütfü Akşamoğlu dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 27. Avatar Canan Kumbasar dedi ki:

  Güzel yazı, kripto para piyasası giderek gelişiyor ve her geçen gün yeni projeler çıkıyor. sizde bunun gibi projeleri bize sunuyorsunuz.

 28. Avatar İlma Aldağ dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.