Codex Protokolü: Sanat eserleri ve koleksiyonlar için blockchain platformu

 Post Views: 1884

Blockchain (blok zinciri) teknolojisi günlük hayatımıza iyice girmektedir. Sağlık sektöründen, eğitim sektörüne, bahis sektöründen, veri pazarına kadar bir çok alanda kullanımı olmaktadır. Ancak bugüne kadar sanat eserlerini blockchain teknolojisine entegre eden bir proje çıkmamıştır. Bugün size bahsedeceğim Codex Protokolü ise sanat eserleri ve koleksiyonlar için tapu sicili gibi işlev görecek, blockchain teknolojisiyle desteklenen bir ağdır. Codex, sanat endüstrisinde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir altyapı geliştirmek için tasarlanmıştır. Codex tarafından sağlanacak olan altyapı sayesinde, sanat eserleri ve koleksiyonları daha basit bir halde ve tamamen dağıtık bir şekilde kayıt edilebilecektir. Bu güçlü bir konsorsiyum tarafından desteklenecektir.

Codex, müşterilere gönül rahatlığı içinde alışveriş yapmasını sağlayacak bir satış mağazası olarak faaliyet gösterecektir. Platform bir endüstri protokolü olarak var olacaktır ve üzerinde merkezi olmayan uygulamalar oluşturma fırsatı da verecektir. Bağımsız uygulamaların oluşturulması platform açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Codex platformu sayesinde artık sanat eserleri ve koleksiyonlar güçlü bir blockchain destekli finansal varlıklar haline gelecektir. Buda kripto zenginliğinin daha da çeşitlendirilmesine neden olacaktır.  Aynı zamanda blok zincirinde güçlü bir tapu kayıt uygulaması oluşturulacaktır. Sanat ve Koleksiyon endüstrisi içinde bu farklı bir boyut olması ve bu endüstrinin gelişmesi içinde bu önemlidir. Codex ağının standartlarını daha da yükseltmek ve 5.000 müzayede evine kadar geniş bir sisteme entegre etmek amacıyla düşünce liderleri ve endüstri tutkunları bir araya gelmiştir.

Nasıl çalışır

Bir sanat eserinin satış işlemleri, eserini büyük olasılıkla bir koleksiyoncuya satan sanatçıyla başlar. Koleksiyoncu ise eseri bir müzayede evine satmaya karar verdiğinde, açık artırma ile yeni bir kişiye satar. Satış süreci, aracı sayısına bağlı olarak karmaşık veya basit olabilir. Eseri yeni alacak kişiler, doğal olarak tüm sürecin kaydını görmek istemektedirler. İşte bu eseri alacak olan kişiler Codex’i kullanarak sahiplik kaydını görüntüleyebilir. Mülkiyet devri kaydı kolayca erişilebilir, yeni alıcılara bir reasürans (mükerrer sigorta) hakkı verir.

Yol Haritası

Takım

ICO ve Token Bilgileri

Platformda oluşturulan BidDex tokeni, sanat eserleri ve koleksiyonlar için resmi tokeni olarak üretilmiştir. Platformdaki ticaret, transfer ve sevkiyat işlemleri için kullanılacaktır.

 • Token Adı: BidDex
 • Token simge: CODX
 • Token tipi: ERC20
 • ICO Token fiyatı: 1 CODX = 0.0670 USD
 • Hard cap: 25.000.000 $
 • Toplam token sayısı: 1.000.000.000
 • Satılacak token sayısı: % 40
 • En düşük alış miktarı: 0.05 ETH
 • En yüksek alım miktarı: TBA
Sonuç

Sanat eserleri ve koleksiyonlar için sahiplik bilgisi olması alım satım işlemleri sırasında son derece gereklidir. Mevcut düzende bunu sağlamak oldukça zordur. Blockchain teknolojisinin vermiş olduğu güven ve şeffaflık sayesinde bunu sağlamak oldukça iyi bir fikir gibi gelmektedir. Alanında uzman kişilerden oluşan Codex platformunun sanat eserleri ve koleksiyonlar için çok büyük farklılık yaratacak önemli bir proje gibi görünmektedir.

Proje hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

Website: http://www.codexprotocol.com

Whitepaper: https://goo.gl/Fjcu7d

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4494244.0

Twitter: https://twitter.com/codexprotocol

Medium: https://medium.com/codexprotocol

Reddit: https://www.reddit.com/r/CodexProtocol/

YouTube: https://bit.ly/2K4NYo7

Telegram: https://t.me/codexprotocol


Author: truncus


24 yorum

 1. Avatar Bülent Yiğit dedi ki:

  Websitesi tasarımından ekibine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü basarili bir proje.

 2. Avatar Osman Akbak dedi ki:

  Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

 3. Avatar Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor.

 4. Avatar Ahmet Durmaz dedi ki:

  ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım.

 5. Avatar Yeşim Saray dedi ki:

  Güzel yazı, teşekkürler.

 6. Avatar Ecem Hatice Akova dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler için teşekür ederim.

 7. Avatar Emine Münevver Akca dedi ki:

  Teşekkür ederiz çok yararlı bir makale olmuş.

 8. Avatar Kahraman Ay dedi ki:

  Çok güzel yazı tşkler

 9. Avatar Samed Erek dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır.

 10. Avatar Kerime Hacer Akıllı dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı, teşekkürler.

 11. Avatar Ahmet Polat dedi ki:

  Teşekkürler güzel bilgi

 12. Avatar Eyüp Orhun Fındık dedi ki:

  Yakın zamanda hedefine ulaşacak bir proje. Ayrıca yazı da çok bilgilendiriciydi. Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

 13. Avatar Ergün Değirmendereli dedi ki:

  Ayrıntılı ve güzel yazı için çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. Para yatırmak için araştırmak lazım. İyi çalışmalar

 14. Avatar Taçmin Durmuşoğlu dedi ki:

  Projenin fikri oldukça güzel bir fikir ile yola çıkmış. Ayrıca ekip deneyimli ve para toplama konusunda yenilikler ve çözümler getirecek.

 15. Avatar Şennur Ağnar dedi ki:

  Bu piyasada yeniyim, bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Çok güzel bilgiler var. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 16. Avatar Hülya Delı Chasan dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. yatırımı erken yapıp bonus almak mantıklı.

 17. Avatar Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 18. Avatar Tunca Eryılmaz dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 19. Avatar Ahmet Durmaz dedi ki:

  Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

 20. Avatar İrfan Anıl Fındıkçı dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 21. Avatar Filiz Şen dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. yatırımı erken yapıp bonus almak mantıklı.

 22. Avatar Nadire Erbul dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 23. Avatar Fatma Özlem Acar dedi ki:

  Ayrıntılı ve güzel yazı için çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. Para yatırmak için araştırmak lazım. İyi çalışmalar

 24. Avatar Miraç Demırören dedi ki:

  Günümüzün en sağlam kriptopara projelerinden birisi olmuş. eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor. sağolasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.