Cryptyk: Blockchain tabanlı dağıtık bulut depolama platformu

 Post Views: 1846

Blok zinciri teknolojisi son sürat kendisini geliştirmektedir. Bu nedenle yeni bir projenin çıkmadığı neredeyse bir gün bile yoktur. Bu teknoloji sayesinde güvenliği en üst seviyelere çekmek mümkün olmaktadır. Ayrıca dünya da giderek sayılsal bir hale geldiği için güvenlik en önemli unsur haline gelmektedir. Artık günümüzde her şey veri haline getirildiğinden bunların saklanması son derece önemli bir hale gelmiştir. Son zamanlarda bulut depolama (cloud) ön plana çıkmakla birlikle, beraberinde getirdiği güvenlik açığı tehlikesi bulunmaktadır. Bulut bilişimine ve depolamaya güvenmek biraz sıkıntı yaratmaktadır. Çünkü son zamanlarda sayısız miktarda özel ve hassas veri barındıran merkezi sunuculara yönelik siber saldırılar görülmektedir. Cryptyk, biriktirilen verileri blockchain teknolojisinden faydalanarak güvenli bir şekilde korumayı sağlayacak olan yenilikçi bir platformdur.

Cryptyk nedir?

Cryptyk, Hibrid blockchain teknolojisini kullanarak bulut depolamadaki siber güvenlik sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Bu nedenle en güvenli bulut depolama hizmetini sunmayı amaçlamaktadır. Ancak ihlalleri önlemeye çalışması oldukça çok zor olacaktır. Bunu yapmak yerine, geliştirdikleri yeni bir teknoloji ile çalınan verilerin bilgisayar korsanları için işe yaramaz hale getirilmektedir.

Platform siber güvenlik bulut sürücü hizmetinin fırsatlarından yararlanmak isteyen küçük işletmeleri ve bireysel kullanıcıları hedeflemektedir. Cryptyk platformu diğer blockchain tabanlı veri işleme ekosistemlerine kıyasla son derece ucuzdur. Yazılım veri depolamasında, dosya paylaşımında, verilerin korunmasında, belgelerin düzenlenmesi ve mesajlaşma gibi bir çok alanda kullanılabilecektir.

Cryptyk, iki ayrı merkezi olmayan platform olan VAULT ve SENTRY üzerine inşa edilmiş, daha önce hiç görülmemiş teknolojisiyle ayırt edilen bir kurumsal bulut depolama ve güvenlik platformudur. VAULT ve SENTRY platformu bir bütün olarak, kurumsal bulut depolama endüstrisinde şu anda mücadele eden beş ana tehditle mücadele edebilecek birleşik bir satıcı siber güvenlik çözümü olarak işlev gören benzersiz bir hibrid blockchain teknolojisine sahiptir.

Ekosistemin Özellikleri

VAULT – Platformunun amacı, dosyaları beş bağımsız bulut depolama sağlayıcısı üzerinden dağıtılmak üzere şifreli parçalara ayırmaktır. Dosyalarınızı VAULT’a yüklediğinizde, her dosya önce şifrelenir, 5 farklı parçaya bölünür, tekrar şifrelenir ve ardından farklı sağlayıcılar tarafından 5 farklı bulut deposunda ayrı olarak depolanır. Bu şekilde depolama dosyalarının güvenlik düzeyini en üst düzeye çıkartmaktadır. Bir bilgisayar korsanı, büyük bulut sağlayıcılarının sistemine girmeli, şifrelenmiş parçaları çözmeli ve orijinal dosyaları yeniden oluşturmalıdır.

SENTRY – İkinci bir platform olan bu ekositem bir blockchain denetim platformudur. VAULT, korsanları “dışarıdan” engelleyebilir, ancak bir çalışanın hilesi bozulursa işe yaramaz olacaktır. Blockchain’in değişmezliğini kullanarak, SENTRY tüm kullanıcı erişimini izleyebilir ve tüm dosya paylaşım etkinliklerini izleyebilir. Ayrıca, SENTRY, üçüncü taraf yazılım ürünlerine entegre edilebilen açık kaynaklı bir platformdur. Diğer taraftan SENTRY platformu, VAULT ile bir arayüz oluşturmak için blockchain teknolojisinden yararlanır. SENTRY tüm kullanıcı erişimini ve dosya etkinliğini izlemesine ve izlemesine izin verir.

PASSPORT – Kullanıcı erişimi ve işlem dosyalarının tüm oturumlarını kaydeden blockchain ana defteridir. Kurumsal müşteriler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her işletme, çalışanları ve kullanıcı dosyaları bu zincirde saklanan benzersiz bir tanımlayıcı alır. Her kullanıcının her bir erişim oturumunun yanı sıra dosya oluşturma, düzenleme, silme ve paylaşma ile ilgili bilgiler, tüm kullanıcı eylemlerini veriyle doğrulayabilme yeteneği sağlayan blok zincirine kaydedilir.

CODEBOOK – Denetim günlükleri, işlem verileri ve dosya şifreleme anahtarlarını depolamak için bir veritabanı haritasıdır.

COMMAND – Ürünleri, platformları, depolama yönetimini, dosya paylaşımını satın almak için tasarlanmış bulut veya kurum içi kullanıcı arabirimi.

Takım

Yol Haritası

ICO ve Token Bilgileri

Cryptyk Token (CTK) siber güvenlik ve bulut depolama için yeni kripto para birimidir. Token satışı iki yatırım turu üzerinden gerçekleştirilecektir. Token simgesi CTK ve token tipi ERC20’dir. Toplam token sayısı 750 milyondur.

  • Ön satış
    • Ön satış bitiş tarihi: 23 Kasım 2018 saat 23.00 UTC
    • Token fiyatı: 1 CTK= 0,10 ABD doları (% 20’si indirimli)
    • En düşük katılım miktarı: 5.000 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
    • Soft cap: 200 milyon CTK
    • Kısıtlı ülkeler: Brezilya ve Çin
    • SEC menkul kıymet muafiyet gerekliliklerini karşılayan yardımcı bir belirteçtir.
    • ABD ve Kanada vatandaşları KYC ve akredite yatırımcı statüsü için doğrulanmalıdır.
  • Genel satış turu
    • Token fiyatı: CTK = 0.125 ABD doları
    • En düşük katılım miktarı: 250 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
    • Başlangıç: 28 Kasım 2018 (5am UTC / 7pm AEST)
    • Bitiş: 21 Aralık 2018 (11:00 UTC / 9am AEST)
    • %10’luk Bonus 30 Kasım’a kadar sürecek
    • %5 Bonus 7 Aralık’a kadar sürecek
    • Kısıtlı ülkeler: ABD, Kanada, Çin, Brezilya

Sonuç

Hibrit bir blockchain teknolojisi olan Cryptyk’in siber güvenlik ve bulut depolamaya önemli bir boyut kazandıracağı tahmin edilmektedir. Platform şirketler ve endüstriler için çeşitli güvenlik çözümleri bulunmaktadır. Platform tarafından sunulan güvenlik çözümü siber saldırılara karşı tam bir güvenlik sağlayacağını düşünmekteyiz. Ön satış süreci devam eden proje şuana kadar son derece büyük ilgi görmekte ve toplam 8,024,550 ABD doları toplamıştır. Sizde bu ICO yatırım fırsatını kaçırmayın. Ayrıca, projeye yatırım yapmadan önce kendi çalışmanızı yapmayı da unutmayın.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

✅ Website: https://www.cryptyk.io/

✅ Whitepaper (Business): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Business-White-Paper.pdf

✅ Whitepaper (Technology): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Technology-White-Paper.pdf

✅ Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2837930.0

✅ Facebook: https://www.facebook.com/cryptyk/

✅ Twitter: https://twitter.com/TeamCryptyk 

✅ Telegram: https://t.me/cryptyk 

✅ Discord: https://discordapp.com/invite/s2mzTRP

✅ Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCav90bkU5jx7_oeH12YS2Lw 

Author of article:

✅ Bitcointalk Username: truncus

✅ Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


18 yorum

  1. Avatar Burak Tatkan Altıntaş dedi ki:

    Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar.

  2. Avatar Nezih Koyuncu dedi ki:

    Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

  3. Avatar Pekcan Aksöz dedi ki:

    Yazı gayet net ve açıklayıcı, teşekkürler.

  4. Avatar Enver Dur dedi ki:

    Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim.

  5. Avatar Burak Tatkan Altıntaş dedi ki:

    Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım.

  6. Avatar Ecem Hatice Akova dedi ki:

    Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim.

  7. Avatar Emre Ayberk Akfırat dedi ki:

    Dostum çok yararlı oldu teşekkürler.

  8. Avatar Ruhugül Babadostu dedi ki:

    Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

  9. Avatar Mehmetcan Akay dedi ki:

    eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor.

  10. Avatar Rana Altınoklu dedi ki:

    Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler

  11. Avatar Tubanur Dereli dedi ki:

    Bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara karlı bir yatırım seçeneği gibi duruyor.

  12. Avatar Hamid Eryıldız dedi ki:

    Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

  13. Avatar Çisil Zeynep Dönmez dedi ki:

    Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.

  14. Avatar Kerime Hacer Akıllı dedi ki:

    Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

  15. Avatar Fethullah Altınöz dedi ki:

    Proje oldukça alternatif bir konuya yoğunlaşmış. Bu projeyi kaçırmamak lazım. İleride tutacak gibi görünüyor. Teşekkürler.

  16. Avatar Alper Emin Erkuş dedi ki:

    Teşekkürler,çok faydalı bir paylaşım olmuş .Ben de henüz çok yeniyim. Ama hızla öğreneceğimizi umuyorum. Başarılar

  17. Avatar Rana Altınoklu dedi ki:

    Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

  18. Avatar Ziya Doğramacı dedi ki:

    Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.