Datareum: Blockchain tabanlı kişisel veri platformu

 Post Views: 1905

Blockchain teknolojisi bir çok sektörde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi yine bilişim sektörü olmaktadır. Kişisel verilerin çok önemli olduğu bugünlerde bu verilerin blok zinciri teknolojisi ile saklanması büyük bir öneme sahiptir. Bugün size blockchain tabanlı kişisel bilgi platformu olan Datareum platformundan bahsetmek istiyorum.

Hali hazırda piyasada faaliyet gösteren Google ve Yandex gibi büyük şirketler kullanıcı tercihlerini daha iyi belirlemek için bilgi toplamaktadırlar. Bunun amacı verileri analiz edip, reklamları doğru kişilere gösterebilmektir. Toplanan verilerde yaş, konum ve cinsiyet gibi temel kimlik bilgileri olduğu gibi, yaptığımız davranışlar, ilgi alanlarımız, görüşlerimiz ve daha önce yaptığımız alışverişlerimiz yer almaktadır.

Yaptığımız her harekette, kaydolduğumuz aboneliklerde yada bir ögeyi favorilerimize aldığımızda aslında bir veri gönderiyoruz. Ama esas sıkıntı bu verilerin kontrolü bizde değildir. Bizimle ilgili verilerden şirketler çok para kazanmaktadırlar. Çünkü şirketler bizim verilerimize göre reklamlarını özelleştirebilir ve ürünü almamıza neden olabilir.

Merkezi olmayan bir pazar yeri olan Datareum, herkesin verilerden para kazanmasına yardımcı olacaktır. Bu konuda  tamamen şeffaf olan Datareum, verilerin doğrudan pazar araştırmacısına, akademik araştırmacılara ve diğer kişilere satılmasına aracılık eder. Ethereum blockchainin üzerine inşa edilen Datareum platformu, bu nedenle veri güvenliği konusunda oldukça dayanıklıdır.

Datareum platformu, üzerinde tam bir kontrol sahibi olduğunuz ve uygun bir fiyatla 3. kişilere pazarlayabileceğiniz, etik değerleri koruyan, adil ve açık bir ekosistem oluşturmaktadır. Bu ekosistemde, sağlayıcılar verilerinin değerini makul bir şekilde toplayacak ve her türlü araştırmacının yüksek kaliteli verilere erişimi olacaktır.

Datareum platformunun en önemli avantajı, sadece veri sağlayıcılarının izni ile toplanan verileri kontrol etmesidir. Verileri veren kişiler, hangi verilerin ücretsiz sunulup satılacağına karar verir. Kullanıcılar sağladıkları verileri satışa sundukları için platform tokeni olan DTN kazanacaklardır.  Blockchain ile veriler, merkezi olarak değil, dağıtılmış bir ağda depolanır. Bu sayede veriler yüksek güvenlikli olarak depolanır ve bilgi değişmezliğini sağlar.

Platformun çalışma sistemine bakacak olursak eğer. Başvuru sahipleri yaş, cinsiyet, konum, maaş vs. gibi hedef verileri belirterek anket yayımlayacaktır. Ankete katılım koşulları bir akıllı sözleşme haline gelir. Başvuru sahibi, ankete yanıt için sağlayıcılara ödeme yapmak için DTN tokenlerini emanette saklamaktadır. Sağlayıcılar, anket yapıp veri piyasasına girerler. Elde edilen verilerden alınan sonuçlar, akıllı sözleşme kurallarına göre analiz edilir. Koşullar yerine getirilirse, ödeme emanetten veri sağlayıcısına aktarılır. DTN emanetten muaf tutulursa, Datareum ağına küçük bir komisyon ödenecektir.

Takım

ICO ve Token Bilgileri

Token ön satış 28 Nisan 2018’de başlayacaktır.  Sizde buradan whiteliste üye olabilirsiniz.

Sembol DTN
Token Tipi ERC20
Kabul Edilen Para Birimleri ETH
Token Fiyatı 1 DTN = 0.03 USD
Softcap 500 bin dolar
Hardcap 18 milyon dolar
Toplam Üretilecek Token 1 milyar
Satılacak Token Miktarı 600 milyon
En Düşük Katılım 1 ETH

Sonuç

Sonuç olarak oldukça ilgi çekici olan bu icoya katılmanızı öneriyoruz. Sağlam bir ekip tarafından oluşturulan bu projenin ileride yatırımcılarına büyük paralar kazandıracağını tahmin ediyoruz.

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yer almak için aşağıdaki linkleri ziyaret edin;

Web sitesi: https://www.datareum.net

Teknik İnceleme:  https://www.datareum.net/whitepaper.pdf

BitcoinTalk ANN:  https://bitcointalk.org/index.php?topic=3115745.0

Twitter: https://twitter.com/datareum

Facebook: https://www.facebook.com/datareumdtn

Medium: https://medium.com/datareum

Telegram: https://t.me/datareum

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


18 yorum

 1. Avatar Recep Atasay dedi ki:

  Bu ico çok enetersan. bence tutacak bir fikir.

 2. Avatar Aykanak Ağıroğlu dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

 3. Avatar Volkan İpek dedi ki:

  eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor.

 4. Avatar Sırma Begüm Altunbaş dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 5. Avatar Bülent Yiğit dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 6. Avatar Alper Emin Erkuş dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 7. Avatar Sanber Durak dedi ki:

  Bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara karlı bir yatırım seçeneği gibi duruyor.

 8. Avatar Latife Fatin dedi ki:

  Kripto para dünyasında fon bulmaya çalışan projelere rehberlik ,reklam ve tanıtım desteği vermesi projenin her zaman aranacağını gösteriyor.

 9. Avatar İrfan Anıl Fındıkçı dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar. Çünkü tutacağa benziyor. Çok güzel yazı hazırlayana da teşekkürler.

 10. Avatar Canan Kumbasar dedi ki:

  Güzel detaylı anlatılmış bir yazı. Ellerinize sağlık çok faydası oldu yazınızın. İngilizce yazılardan çok fazla anlamıyorum.

 11. Avatar Oktay Fatih dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim. Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum. tarihleri takip etmek lazım.

 12. Avatar Zeynep Büşra Derdemez dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Son tarihi kaçırmamak lazım çünkü bu proje favori.

 13. Avatar Müyesser Akyildirim dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 14. Avatar Mustafa Çetin dedi ki:

  Güzel yazı, kripto para piyasası giderek gelişiyor ve her geçen gün yeni projeler çıkıyor. sizde bunun gibi projeleri bize sunuyorsunuz.

 15. Avatar Bağış Can Elbaşı dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bu bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca bu da güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık..

 16. Avatar Ömer Buğra Alparslan dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 17. Avatar Kayıhan Nedim Akarcalı dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler

 18. Avatar Doruk Deniz Döner dedi ki:

  Güzel detaylı anlatılmış bir yazı. Ellerinize sağlık çok faydası oldu yazınızın. İngilizce yazılardan çok fazla anlamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.