DRIFE: Merkezi olmayan navigasyon platformu

 Post Views: 1484

Bitcoin ve bunun alt yapısını oluşturan blockchain teknolojisi sayesinde artık imkansız denecek bir çok şey yapılabilmektedir. Dünyanın öteki ucuna dakikalar içinde para gönderebileceğiz gibi, merkezsiz, güvenli ve şeffaf platformlarda yarata bilmekteyiz. Bu nedenle bir çok projenin alt yapısını oluşturmakta ve günümüz sektörlere ışık kaynağı olmaktadır. Ulaşım sektöründe ise blockchain tabanlı proje sayısı oldukça azdır. Bu nedenle sektördeki bir çok şirket merkezi olarak yönetilmektedir. Bugün size bahsedeceğim DRIFE projesi, taşımacılık sektörüne çözüm üretebilecek, oldukça yenilikçi bir fikri olan yeni bir ekosistemdir.

DRIFE, blockchain tarafından desteklenen, merkezi olmayan bir navigasyon platformudur. Bu ekosistemde sürücüler, taşıtlar ve topluluk geliştiricileri yer almaktadır. DRIFE mevcut iş modellerini bozmayı ve işlemlerde yer alan şirketlerin aracılarını kaldırmayı planlamaktadır. Seyahat platformu yolcu taşımacılığı sektörü için yeni bir çığır açmayı planlamaktadır. Bu sektörde, merkezi olmayan bir sürüş ekonomisinin tüm özelliklerini oluşturan ilk platformlardan birisidir. Blockchain teknolojisinin gücünü kullanan DRIFE platformu, günümüzün merkezi iş modellerinden ortaya çıkan sorunları büyük oranda çözmektedir.

Mevcut ekosistemlerde olan eksikler nedeniyle bir çok sorunla karşı karşıya gelinmektedir. Şuanda faaliyette olan sistemler merkezi bir yapı ile yönetilmektedir. Bu nedenle demokratik bir yönetim sergilenmemektedir. Ayrıca sürücü gelirlerinde önemli eksiklikler vardır. Fiyat dalgalanmalarının olması, sadakat programlarının ve herhangi bir teşvik ekonomisi olmaması da bu gelirlerin azalmasına neden olmaktadır. DRIFE platformu bu sorunları ortadan kaldırabilecek bir ekosistemdir.


Ekosistemin Özellikleri

Sürücüler – DRIFE, ile yolcu tarafından ödenen ücretin % 100’ünün doğrudan sürücüye verilecektir. Bu ekosistemde sıfır komisyonun ücreti alınacaktır. Sürücülerden yalnızca yıllık üyelik ücreti alınacaktır. Platform ücreti, DRIFE tokeni veya gerçek para biriminde ödenebilecektir. Sürücüler, toplulukta kaldığı sürece DRIFE platformuna kilitlenmiş eşdeğer DRIFE tokenleri verilecektir.

Biniciler – Yolcular, yolculuklar için DRIFE tokenleri ile ödeme yaptığında özel indirimler alacaklardır. Bunların yanı sıra, yolculuk sırasında uygun şekilde davrandıklarında teşvikler ve ikramiyeler kazanacaklardır. Ayrıca, sürücü, seyahatler, platform ve ağ konusunda geri bildirimler yaptığında DRIFE tokeni ile teşvik alabileceklerdir.

Geliştiriciler – Platform açık kaynaklı olduğu için, geliştiriciler için özel teşvik programı olacaktır. Platform ara yüzünde olan herhangi bir hatayı bulduğunda ya da işe yarayan bir ek uygulama geliştirdiklerinde teşvik edilecektir.

Yatırımcılar – Platformun uzun vadeli yatırımcıları kendisine çekerek borsalarda işlem yapılmasını ve kripto para yatırımcılarının bu tokeni elinde tutmasını teşvik edecektir. Bu sağlamak için çeşitli airdrop gibi çeşitli aktiviteler yapılacaktır.


Diğer Ekosistemlerden Farklılıkları

Ekosistemin 4 önemli özelliği yer almaktadır;

Sıfır Komisyon –  DRIFE, ile artık komisyon alınmayacak ve binicilerin verdiği paranın tamamı sürüye verilecektir.

Demokratik Yönetim – Merkezi sistemlerden farklı olarak ağ katılımcılarının bir çok kararda etkin rol üstlenmesi planlanmıştır.

Sosyal Medya Teşviği –  Kullıcıların sosyal medya kullanılması ve bu yolda etkileşim kazanması özendirilecektir.

Güvenlik – Platformda hem sürücülerin, hemde yolcuların güvenliği üst düzeyde tutulacaktır. Acil yardım almak için gerekli düzenlemelerde ekosistemde yer alacaktır.


Takım


Yol Haritası


ICO ve Token Bilgileri
 • Token adı: DRF
 • ICO token tipi: Ethereum (ERC20)
 • Blockchain tipi: EOS
 • Token fiyatı: 0.25 ABD doları
 • Toplam token sayısı: 325.000.000
 • Satılacak token sayısı: 162.500.000
 • Soft cap: 4 Milyon DRF
 • Hard cap: 39 Milyon DRF
 • Kabul edilen ödeme yöntemi: BTC, ETH

Özel satış

 • Bonus: %50
 • Token fiyatı: 0.13 ABD doları
 • Başlangıç tarihi:  20 Ekim 2018

Ön satış

 • Bonus: %20
 • Token fiyatı: 0.20 ABD doları
 • Başlangıç tarihi:  10 Aralık 2018

ICO satış 1

 • Bonus: %15
 • Token fiyatı: 0.21 ABD doları
 • Başlangıç tarihi:  1 Ocak 2019

ICO satış 2

 • Bonus: %10
 • Token fiyatı: 0.23 ABD doları
 • Başlangıç tarihi:  1 Şubat 2019

Sonuç

Yerel ulaşım veya taksi endüstrisinde blockchain teknolojisinin uygulanması, son derece parlak bir fikirdir. Ekosistemdeki her şey, akıllı sözleşmeler kullanarak dApps aracılığıyla işlenir ve blok zincirinin bir parçası haline gelir. Bu da platformun son derece güvenli ve şeffaf olmasını sağlayacaktır. Ayrıca oluşturulan ekonomik model ile topluluk üyelerinin ekosistemin inşasına ve sürdürülmesine yönelik aktif katılımı teşvik edilmektedir. Sizde bu ICO yatırım fırsatını kaçırmayın. Ayrıca, projeye yatırım yapmadan önce kendi çalışmanızı yapmayı da unutmayın.


Proje hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

✅ Web sitesi: https://www.drife.one/

✅ Whitepaper: https://www.drife.one/wp-content/uploads/2018/10/Drife-Lightpaper.pdf

✅ Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5027608.0

✅ Facebook: https://www.facebook.com/drife.official/

✅ Twitter: https://twitter.com/Drife_official

✅ Medium: https://medium.com/@drife_official

✅ Telegram: https://t.me/ drife_official

Author of article:

✅ Bitcointalk Username: truncus

✅ Bountysuite Username: truncus

✅ Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


14 yorum

 1. Avatar Alphan Ekercan dedi ki:

  çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. İyi çalışmalar

 2. Avatar Enver Dur dedi ki:

  gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş elinize sağlık. umarım herkes bu yazıyı okur. Çünkü proje çok enterasana benziyor.

 3. Avatar Fethullah Altınöz dedi ki:

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Yazı çok yararlı oldu teşekkürler. Satışlarının güzel geçeceğine inanıyorum.

 4. Avatar Mehmet Kemal Dengizek dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Son tarihi kaçırmamak lazım çünkü bu proje favori.

 5. Avatar Müyesser Akyildirim dedi ki:

  Aciklayici paylasimin icin tesekkür ederim. Bu proje çok ilgimi çekti. icosuna girmeyi düşünüyorum. tarihleri takip etmek lazım.

 6. Avatar Bağış Can Elbaşı dedi ki:

  Bu piyasada yeniyim, bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Çok güzel bilgiler var. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 7. Avatar Tunca Eryılmaz dedi ki:

  Güzel detaylı anlatılmış bir yazı. Ellerinize sağlık çok faydası oldu yazınızın. İngilizce yazılardan çok fazla anlamıyorum.

 8. Avatar Abdullah Mert Erol dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 9. Avatar Sarper Akış dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 10. Avatar Ruhugül Babadostu dedi ki:

  Projenin fikri oldukça güzel bir fikir ile yola çıkmış. Ayrıca ekip deneyimli ve para toplama konusunda yenilikler ve çözümler getirecek.

 11. Avatar Emine Münevver Akca dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 12. Avatar İlma Aldağ dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 13. Avatar Ruhugül Babadostu dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 14. Avatar Abdullah Mert Erol dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.