Everest: Merkezi olmayan kimlik platformu

 Post Views: 1605

Blockchain teknolojisi, tamamen dağıtılmış kayıt defteri olmasından dolayı hemen hemen tüm varlıklarda kullanılmaya başlamıştır. Kripto para tokenleri yardımıyla, bu varlıklara çeşitli işlem süreçlerini başlatmak ve onaylamak için ekonomik değer verilebilir. Blockchain tabanlı çözümler oluşturmak için bir dizi girişim ve şirketler tarafından çeşitli zincir protokolleri geliştirilmiştir.  Günümüzde bankacılık sistemi sayesinde, dünyanın her noktasına kolaylıkla para transfer edebiliriz. Ancak blok zinciri teknolojisi ile merkezi olmayan bir yapıda, kişiden kişiye para transferi yapılabilir. Tüm bu para transferlerini yapmak için ister kripto para cüzdanları olsun, ister geleneksel bankacılık sistemi olsun ortak bir şeye gereksinim duymaktadır; “Kullanıcıların doğrulama gerekliliği”. Cihaz olmadan, tüm dünyada evrensel olarak erişilebilir, dijital bir kimliğin sağlanması, küresel ekonominin bir parçası olması için gerekli olan fırsatı sağlayacaktır. Everest projesi bu konuda yenilik getiren bir platformdur.

Everest projesi, kullanıcıların verilerini güvenli bir şekilde korumalarını sağlamak ve erişimini sürekli devam ettirmek için birden fazla bileşenle oluşturulmuştur. EverID, kullanıcılara biyometrik bir kimlik aracılığıyla aracılara erişim olanağı sunarken, verileri kaydetme, güncelleme, saklama, aktarma yeteneği sunacak merkezi olmayan bir uygulamadır. Platform, kullanıcı gizliliğinin korunmasını sağlamak için başka bir sistemle birlikte çalışabilir hale gelmesi için bir mobil cihaza ihtiyaç duymayacak ve şifrelenecektir.

Platform, ödeme çözümünü sağlamak için 3 farklı bileşen kullanıyor olacaktır.

 • EverID – Biyometrik kimliklerle kullanıcı kimlik bilgilerinin depolanması ve onaylanmasından sorumlu olacak olan dijital biyometrik kimlik sistemidir.
 • EverWallet – EverID uygulamasına dahil edilecek ve aynı zamanda bir belge deposu da içeren, bir çok kripto parayı destekleyen dijital cüzdan sistemi.
 • EverChain – Everest sisteminde devam eden tüm işlemleri kaydetmekten sorumlu olacak bir Ethereum blockchain tabanlı işlem sistemi.

Bununla birlikte, kurumlar, şirketler ve diğer kurumlar, kullanıcı kimliğini etkili ve hızlı bir şekilde doğrulayabilecektir. Değer daha sonra düşük maliyetli bir ücret karşılığında doğru alıcıya güvenli bir şekilde transfer edilebilir ve bir işlemde zarar olasılığını azaltır.

Biyometrik

EverID, kullanıcıları tanımlamak için biyometri veya bireysel benzersiz fiziksel veya davranışsal özellikler kullanır. Cep telefonlarındaki biyometrik yakalama özellikleri kullanıldı ve bu özellik zaman içinde daha da gelişti. Everest, yeni cihazlarda ticari olarak mevcut olduğu için, biyometri kaynağını EverID’ye girmeye devam edecektir. Şu anda, EverID hem yüz ve parmak izi tarama kullanılarak son derece yüksek hassasiyet elde edebilmektedir. İki biyometri kaynağının da kullanılması, piyasadaki çoğu güvenlik seviyesinden daha yüksek bir güvenlik seviyesine ulaşmasına yardım edecektir.

Takım

Yol Haritası

ICO ve Token Bilgileri

ID, EverID ağına, uygulamalara ve diğer hizmetlere erişime izin veren bir yardımcı tokendir. 800 milyon adet ID tokeni, EverID ağına erişmek isteyen bankalar, hükumetler, STK’lar, büyük kuruluşlar ve kullanıcılar tarafından satın alınacaktır. Kurumlara ve kullanıcılara, sahip oldukları token sayısına bağlı olarak platformda çeşitli seviyelerde erişim verilecektir.

 • Hard cap: 20 milyon ABD doları
 • Ön satış: Ağustos 2018
Sonuç

Cihazsız dijital kimlik, yaklaşık 5 milyar insanın küresel ekonominin bir parçası haline gelmesini ve böylece gelişmekte olan piyasalarda dış yatırımı kolaylaştırmasını sağlayacaktır. Evrensel kimlik trilyonlarca dolar değerinde işlem, değer aktarımı ve kimlik doğrulama maliyetleri için katalizör olacaktır. Pazarda gelişmekte olan ülkelerin 20 trilyon dolarlık bir ekonomisini açacak ve böylece bu sektörleri ana ekonomik süreçler ve kurumlarla birleştirecek bir yol yaratacaktır. Kendi alanlarında oldukça büyük deneyimse sahip olan proje ekibi bu platformun üstesinden başarıyla gelecek gibi duruyor. Sizde bu projeyi yakından inceleyin ve ICO yatırım fırsatını kaçırmayın.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

✅ Website: https://everest.org/

✅ Whitepaper: https://everest.org/wp-content/uploads/2018/09/Everest_Whitepaper_01Sept2018-v2.pdf

✅ Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4756978.0

✅ Twitter: https://twitter.com/everestdotorg

✅ Facebook: https://www.facebook.com/Everestdotorg

✅ Telegram: https://t.me/EverID

✅ Medium: https://medium.com/@EverID

✅ Reddit: https://www.reddit.com/r/EverID/

✅ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/everestdotorg/

Author of article:

✅ Bitcointalk Username: truncus

✅ Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


15 yorum

 1. Avatar Ayşen Aksoy dedi ki:

  eline sağlık çok emek verildiği belli oluyor.

 2. Avatar Mükerrem Zeynep Ağca dedi ki:

  Dostum çok yararlı oldu teşekkürler.

 3. Avatar Alya Denizgünü dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş.

 4. Avatar Fatma Özlem Acar dedi ki:

  Elinize sağlık

 5. Avatar Lütfiye Sena dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor.

 6. Avatar Ezgin Dallı dedi ki:

  Güzel yazı, teşekkürler.

 7. Avatar Ahmet Durmaz dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 8. Avatar Ahmet Sencer Emikoğlu dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 9. Avatar Senem Aksevim dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 10. Avatar Nefse Altunbulak dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 11. Avatar Firuze Dönder dedi ki:

  Yatırım yapacaklara şimdiden bol şanslar. Çünkü tutacağa benziyor. Çok güzel yazı hazırlayana da teşekkürler.

 12. Avatar Saliha Cana Dıvarcı dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler. Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler mevcut

 13. Avatar Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 14. Avatar Lale Ekrem dedi ki:

  Tartışmasız destek verilecek projelerden biri olarak gördüm. Yatırım yapmayı düşünüyorum. Uzun zamandır beklediğim projelerden.

 15. Avatar Pırıltı Bahçeli dedi ki:

  Bu projeyi bende yakından izliyorum. ICO sürecine dahil olmak istiyorum. Çok faydalandım. Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.