Hdac: Blockchain ve nesnelerin internetini birleştiren proje

 Post Views: 1878

Merhaba, bu yazımda sizlere oldukça yeni olan “Hdac” projesinden bahsetmek istiyorum.  Bitcoin ve kripto gibi para birimlerini gerçek hayatta nasıl kullanacağımıza dair var olan soru işaretlerinin  hepimizin de ortak bir problemi olduğunu  ve bu yolda aradığımız en iyi çözüm yolunun da Hdac olduğunu düşünerek  sizleri en güvenilir ve yaşamımızdaki kaliteyi arttıracak olan Hdac ile tanıştırmak istiyorum. Bu projenin ICO’su, kripto endüstrisinin meraklıları arasında duyulmaktadır. Kısa bir tanım Hdac’i size anlatmak için yeterli olmayabilir ama en azından fikir edinmenize yardımcı olur. Daha ayrıntılı bilgi için websitesini (https://hdac.io) ziyaret edebilirsiniz.

Dünyadaki bitcoin yatırımcılarının sayısı artmaktadır ve bitcoin bir çok finansal pazara girme eşiğindedir. Bu nedenle dünyada bitcoin “kriptoparaların ana para birimi” olarak görülmektedir. Bitcoinden sonra en büyük işlem hacmi olan altcoin Ethereum’dur. Haziran ayında ETH / BTC oranı 0.15’e ulaşmış olmasına rağmen şu an 0.058 seviyelerine düşmüştür. Ayrıca Ethereum akıllı sözleşme teknolojisini kullanarak ve gaz harcanarak yapılan işlemlerde ciddi tıkanıklıklar sık görülen sorunlara neden olmuştur. Bu, Ethereum’un akıllı sözleşme teknolojisini kullanan altcoinler için ciddi problemler çıkartmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı Ethereum artık bitcoin için önemli bir tehdit olmaktan çıkmıştır. Bunun benzeri bir çok örnekte de görüldüğü üzere günlük hayatta kullanılamayan bir kriptoparanın Bitcoin’in yerine asla geçemeyeceği anlaşılmıştır.

Neden Hdac? -Çünkü günlük hayata uyarlanabilir

Bitcoin ve Ethereum gibi bir çok kripto para birimi olsa da, Hdac hem günlük yaşamla bağlantı kurabilir hemde bir yatırım metodunun ötesine geçen bir kripto para biçimidir. Çok yakın gelecekte, dördüncü endüstriyel devrim ile gelişen sayısal yeniliklerle oldukça bağlı bir toplum oluşacağını öngörülmektedir. Gelişmiş teknoloji, kripto para birimi, blok zinciri ve IoT’yi (Nesnelerin interneti) birleştirerek gelecekteki nesillerin kullanımına sunacaktır. Sadece yatırım değerleri olan diğer kripto para birimlerinin aksine, kripto paranın başarısı, gündelik hayatta ne sıklıkta ve rahatlıkla hizmet vereceğine bağlıdır. Hdac, yalnızca karlı bir yatırım yönteminin ötesinde, günlük hayatta kullanımıyla zenginleşen ve yaygın kullanılan bir ödeme yönteminin de ötesine geçecektir.

Hdac teknolojik olarak çok farklıdır. Temeli IoT platformuna dayanmaktadır. Diğer ödeme yöntemlerine göre çok daha hızlı işlem hızı vardır ve neredeyse anında diğer IOT cihazlara veri aktarılabilir. Hedef olarak, sözleşmeler, yerleşim yerleri, kredi ve yatırımlar, vergiler ve fatura ödemeleri ile otomobil kiralamaları olarak görülmektedir ve önemli ölçüde ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Buna benzer sistemler olsa da Hdac gibi pratik bir yöntem görülmemiştir.

IoT (Nesnelerin interneti)

ICBM  yada IoT yada Bulut vs gibi isimlendirilen bu teknoloji küresel sanayi pazarında dördüncü sanayi devrimi’nin umut verici yeni teknolojilerinden birisi olarak görülmektedir. Nesnelerin İnterneti “benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları” olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu kavramı kabaca; çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak da tanımlamak mümkündür. Bununla birlikte, bunu başarmak için, cihazlar arasındaki bağlantı ve güvenilirlik sağlanmalıdır. Başka bir deyişle, internetin rahatlığıyla birlikte gelen güvensizlikleri ve güvenlik tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak hayati önem taşımaktadır.

IoT uygulamaları için Blockchain kullanımı

Akıllı ev veya akıllı fabrika gibi bir ortamda, sensörlerle donatılmış çeşitli cihazlar (IoT) vardır ve bunlar birbirine sıkıca bağlıdır. Her bir cihazın koşullarını dikkate alarak güvenilir bir şekilde çalıştırılabilen özel bir blockchain oluşturmak mümkündür. Özel blok zincirleri yalnızca kullanıcının kimlik doğrulamasını değil, aynı zamanda cihazlar arasındaki kimlik doğrulamayı, işlem detaylarının kayıtlarını IoT Sözleşmesininde çalışmasına imkan sağlamaktadır. Buna ek olarak, oluşan bu özel blok zinciri, halihazırda çalışan bir genel blok zinciri ile etkileşime girecektir. Kullanıma göre yaratacağımız blok zincirleriyle ve mikro ödeme yapmanın yanı sıra genel blok zincirindeki P2P ödemeleri de mümkün olacaktır.

ICO bilgileri:

İco 27 Kasımda başlayacak ve 22 Aralıkta bitecek. Bu projeyi yatırım için uygun olarak düşünüyorum. Planlanan teknoloji ve ekip oldukça iyi. İyi getirisi olacak güzel bir projedir.

Web site: https://hdac.io/

ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2402330.0

Whitepaper: https://github.com/Hdactech/Hdac/wiki/Hdac-Technical-Whitepaper

Reddit: https://www.reddit.com/r/Hdac/

Twitter: https://twitter.com/Hdactech

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/27015585

Telegram: https://t.me/Hdac_TGE

ME: truncus

 


24 yorum

 1. Avatar Mahmut Omacı dedi ki:

  Özellikle bu platformun fikri, kripto para meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor.

 2. Avatar Cem Ozan Erim dedi ki:

  Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş.

 3. Avatar Ahmet Sencer Emikoğlu dedi ki:

  Teşekkürler,çok faydalı bir paylaşım olmuş .Ben de henüz çok yeniyim. Ama hızla öğreneceğimizi umuyorum. Başarılar

 4. Avatar İlkin Ersöz dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor.

 5. Avatar Ali İsmail Babacan dedi ki:

  Güzel detaylı anlatılmış bir yazı.

 6. Avatar Ahmet Ruken Altay dedi ki:

  Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 7. Avatar Arslan Erzurumlu dedi ki:

  Dostum çok yararlı oldu teşekkürler.

 8. Avatar Hülya Delı Chasan dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Teşekkürler

 9. Avatar Birsen Durmuş dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 10. Avatar Doruk Deniz Döner dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır. Bu güzel bilgileriniz için de teşekkür ederim.

 11. Avatar Nefse Altunbulak dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 12. Avatar Fetullah Davutoğlu dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş artık kafama takılan bir şey olunca buraya bakacağım. Arkadaşlar emeğiniz için elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı.

 13. Avatar Hürel Demiriz dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 14. Avatar Tuncay Acar dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

 15. Avatar Karanalp Dursun dedi ki:

  gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş elinize sağlık. umarım herkes bu yazıyı okur. Çünkü proje çok enterasana benziyor.

 16. Avatar Recep Ali Samet Akdoğan dedi ki:

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir ICO. yazıda çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Son tarihi kaçırmamak lazım çünkü bu proje favori.

 17. Avatar Semina Aktuna dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 18. Avatar Berker Akkiray dedi ki:

  Bu proje bir çok kullanıcıyı mutlu edecek ve bunu başarırken de kazandıracak bir proje. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 19. Avatar Merve Ece Altıok dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 20. Avatar Alya Denizgünü dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 21. Avatar Rana Altınoklu dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Ancak ICO ne zaman başlayacak? Bu konulara biraz uzağım. Yardımcı olabilir misiniz?

 22. Avatar Özgün Bahtıyar dedi ki:

  Ayrıntılı ve güzel yazı için çok teşekkürler, bu projeyle ilgili bilgi edinmek iyi oldu. Para yatırmak için araştırmak lazım. İyi çalışmalar

 23. Avatar İsmail Enes Eruzun dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler

 24. Avatar Lale Ekrem dedi ki:

  Bu tarz projeler her zaman tutabilir ve başarılı olmalarını çok istiyorum. İnşallah olur. Ayrıca ekip son derece deneyimli.