Zper: Merkezi olmayan P2P finans ekosistemi

 Post Views: 2144

Blockchain teknolojisi her geçen gün büyüyor. Yatırımcılar için yeni fırsatlar ortaya çıkmaya devam  etmektedir. Çok farklı projeler çıkmasından dolayı insanlar nereye yatırım yapacakları konusunda tereddüt yaşamaktadır.  Bugün size tanıtacağımız ZPER platformunu ise oldukça ilgi çekici.

ZPER, blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan bir P2P finansal ekosistemidir. Proje, dünyanın önde gelen firmalarından aktif yatırımcıları ile borçlular arasında yenilikçi sermaye akımları sağlamayı amaçlamaktadır. Her katılımcı, yatırım ve borç verme faaliyetleri, geliştirme gibi değerlerin değişimi ile P2P finansmanının herkes için makul ve uygun hale getirilmesine katkıda bulunmaktadır. Çeşitlendirilmiş yatırım portföyü, verinin tedariki ve değişimi, risk analizi, tahvil yönetimi ve kesintisiz sermaye akışı platformun genel özellikleri arasında sayılabilir.

ZPER ile sınırların ve para birimlerinin ötesine geçen etkili yeni bir finansal ortam oluşturulmaktadır. P2P finansmanı alanında lider yenilikçi şirketlerin aktif işbirliği sayesinde, küresel ölçekte yenilikçi bir fon akışı sağlanacaktır.

ZPR tokeni, tüm ekosistem katılımcıları tarafından kullanılacak bir değişim aracıdır. Bu, P2P kredilerinde, veri sağlayıcıları tazminatı, alıcılar için komisyonlar dahil olmak üzere tüm işlemlerde para birimi olarak kullanılır. İşlemler her zaman şeffaf kalacaktır ve ZPR kullanılması nedeniyle herhangi bir kısıtlamaya uğramayacaktır.

ZPER, ülke para biriminden bağımsız olarak borç alma ve borç verme imkanı sağlar. Borç alanlar düşük faiz oranlarıyla krediler alırken, borç verenler daha yüksek getiri alırlar. Bu nedenle proje yatırım teşviki için oldukça önemlidir. Düşük oranlı faizlerle borç alarak yatırım imkanı sağlamak harikulade olacaktır.

Platform son teknolojik yazılımlarla donatılmıştır. Global yatırım portföyünde uluslararası kabul görmüş bir robo-danışman algoritması ile desteklenmiştir. Bu algoritma yatırım riskini azaltmak ve yatırım çeşitliliği ile güvenliği sağlamak için kullanılır. Bu sayede platform yatırımlarının güvenli bir şekilde yapılması sağlanır.

Ekosistemin nasıl çalıştığına bakacak olursak eğer;

Yatırımcılar

Bunlar kar elde etmek isteyen bireylerdir (veya kurumlardır).

 • P2P finans şirketlerinin bireysel ürünleri
 • RoboAdvisor tarafından tasarlanan portföyler
 • Diğer yatırımcıların yeniden satış talep ettiği alacaklar

P2P Finansman Şirketleri

Bu şirketler, yatırımla ilgili her şeyin kontrolünü sağlarlar. Bunlar geri ödeme yönetimini, borç alanları değerlendirmeyi ve borç üretmeyi içerir. Kredi anlaşması ve kredilerin yönetimi her ülkede farklılık göstermektedir. Bunun nedeni, bir ülkenin coğrafi konumu ve kültürel özellikleri ile ilgilidir.
Bu nedenle, her ülkenin yasalarına uygun olarak yapılmalıdır. Bu nedenle ülkelerinde kredi işinde uzman ve mevzuatına hakim olmalıdırlar.

Robo Danışmanlık Şirketleri

Bu şirketler, ZPER ekosistemindeki yatırım ürünlerini, bazı kriterlere dayanan algoritmaları ile analiz etmektediler. Bunlar arasında;

 • Varsayılan oranlar
 • İflas oranları
 • Yatırım süresi
 • Dönüş oranları vs.

Ayrıca, yatırımcıların etkili çeşitlendirme yoluyla daha fazla kar elde etmesini sağlayan portföy oluşturma işlevine de hizmet ederler. Birden fazla RoboAdvisor şirketi tarafından tasarlanan bir dizi portföyler aracılığıyla, yatırımcılara seçim için sunulacaktır. Bunlardan bazıları;

 • Güvenlik Odaklı yatırım ürünleri
 • Agresif yatırım ürünleri
 • İkincil ürünler
NPL Alıcısı

Bu bireyler (veya kurumlar), takipteki kredileri almaya söz verir. Yatırımcılara kefil olarak hizmet ederler.

Token Bilgileri

ZPER tokeni, ZPER ekosisteminin bakımı ve aktivasyonu için gereklidir. Katılımcılar ve token sahipleri, uygun bir katkı payı alacaklardır. Katılımcının türüne (bireysel veya ticari) bağlı olarak, kullanıcıların ekosisteme bağlılıklarını garanti altına almak için belirli bir miktarda ZPR’ye sahip olmaları gerekmektedir. Bu aslında kayıt için bir şarttır.

Token satışındaki toplam üretim 3.500.000.000 ZPR’dir. Ancak ICO için sadece 2.200.000.000 ayrılmıştır. ZPR, 1,100,000,000 ZPR pre-ico ve toplu satışa ayrılmıştır. Tokenlerin yüzde 50’si tokenli satış için tahsis edilirken, ekosistem tokenlerinin yüzde 22.3’ünü alması bekleniyor.
Tokenlerin % 12’si proje ve danışmanlara tahsis edilirken, yüzde 10.7’si rezerv için saklanmaktadır.

Hardcap ve softcap sırasıyla 48.000 ve 5,000 ETH’dir. Ve bu token satışı için kabul edilen kripto para birimi Ethereum’dur.

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yer almak için aşağıdaki linkleri ziyaret edin;

Web sitesi: https://zper.io

Facebook: https://www.facebook.com/ZPERplatform

Twitter: https://twitter.com/zper_team

Teknik İnceleme: https://zper.io/paper/Whitepaper_Eng.pdf

Telgraf: https://t.me/zper_kr_official

 

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721


27 yorum

 1. Avatar Rana Altınoklu dedi ki:

  Bu ico çok enetersan. bence tutacak bir fikir.

 2. Avatar Miraç Demırören dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler için teşekür ederim.

 3. Avatar Hiba Alpuğan dedi ki:

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor.

 4. Avatar Şennur Ağnar dedi ki:

  Merhaba teşekkürler

 5. Avatar Turan Fahri dedi ki:

  Tesekkür ederim harika calisma olmus.

 6. Avatar Nesibe Nurefşan Alkan dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş.

 7. Avatar Onur Kerem Ertepınar dedi ki:

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de hali hazırda önemli küresel bazda ortaklarının olması projeyi çekici kılmakta.

 8. Avatar Fethullah Altınöz dedi ki:

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

 9. Avatar Doga Elif Delice dedi ki:

  Yazı gayet net ve açıklayıcı ayrıca çok bilgilendirici olmuş. Bu ico çok entersana benziyor. bence tutacak bir fikir. yazı için teşekkürler.

 10. Avatar Memet Bağcı dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 11. Avatar Öktem Duymuş dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 12. Avatar Ergün Değirmendereli dedi ki:

  Güzel yazı, kripto para piyasası giderek gelişiyor ve her geçen gün yeni projeler çıkıyor. sizde bunun gibi projeleri bize sunuyorsunuz.

 13. Avatar Turan Fahri dedi ki:

  Ayrıntılı bir yazı olmuş ama bundan nasıl alabilirim merak ediyorum. Ayrıca Türkçe açıklama için teşekkür ederim harika çalışma olmuş.

 14. Avatar Gökay Bağış dedi ki:

  Özellikle ekibin konu hakkındaki uzmanlığı ve deneyimleri oldukça ilgi çekici. ICO sürecini yakın takip etmek gerekiyor.

 15. Avatar İlma Aldağ dedi ki:

  Websitesi tasarımından ekibine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü basarili bir proje. Bundan alım yapılabilir.

 16. Avatar Elif Dilay Altinkaya dedi ki:

  Bu şekilde hayata geçen bir çok proje var. Bu nedenle projeyi beğendim. Kripto paralarla yatırım yapmak isteyenler için düşünülebilir.

 17. Avatar Ruhugül Babadostu dedi ki:

  Bu tip projelere gerçekten çok ihtiyaç var. umarım başarılı olur. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. Süper bilgi. Teşekkürler

 18. Avatar Burcu Kahraman dedi ki:

  Bu piyasada yeniyim, bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim. Çok güzel bilgiler var. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 19. Avatar Hasan Gemelmaz dedi ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bu bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca bu da güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık..

 20. Avatar Selim Dökülmez dedi ki:

  Projeye yatırım yapmak için geç kalmamak lazım, son derece önemli bir proje. Teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş.

 21. Avatar Atahan Adanır dedi ki:

  Ezberleri bozacak yeniliklerle gelen bir proje. Kesinlikle başarılı olacaktır. Bu güzel bilgileriniz için de teşekkür ederim.

 22. Avatar Mercan Bağçivan dedi ki:

  Projenin fikri oldukça güzel bir fikir ile yola çıkmış. Ayrıca ekip deneyimli ve para toplama konusunda yenilikler ve çözümler getirecek.

 23. Avatar Berker Akkiray dedi ki:

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler. Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler mevcut

 24. Avatar Alper Emin Erkuş dedi ki:

  Tartışmasız destek verilecek projelerden biri olarak gördüm. Yatırım yapmayı düşünüyorum. Uzun zamandır beklediğim projelerden.

 25. Avatar Taçmin Durmuşoğlu dedi ki:

  Sosyal medya sistemlerini yerle bir edebilecek çapta bir proje.Ayrıntılı inceleme olmuş, çok enteresan bir projeye benziyor

 26. Avatar Mükerrem Zeynep Ağca dedi ki:

  Gerçekten blockchainin mantalitesine de çok uygun bir proje. Platform fikir olarak öne çıkmışa benziyor. Sizde bunu kaçırmayın.

 27. Avatar Kerime Hacer Akıllı dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. İlerideki yazılarınızı daha yakından okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.